Testler

2014 Mitsubishi Outlander 2.0 cvt instyle testi

Tasarım:
Araç heybetli görüntüsünün yanında cizgileri gayet yumuşak bir şekilde ilerletilmiş durumda. Arka kamera sayesinde parketmek ve aracın sınırlarını alıştıktan sonra anlamak kolaylaşıyor. ama araç gerçekten uzun ve de geniş bir araç olduğundan şehiriçinde tereddütte kalacağınız yerler malesef oluyor. Önde xenon arkada ise led stoplarla görme ve görünme mükemmel diyebiliriz. far yıkamanın da standart olmasından dolayı görüşünüz hiç bir şekilde şekteye uğramıyor. Camlar su fışkırtma durumunda far yıkamada çalıştığı gibi sadece far yıkamayı da çalıştırmanız mümkün.

Motor performans:
Araçta 4b11 kodlu Evo X’da da görev yapan fakat turbosuz olan motor görevlendirilmiş durumda ve CVT şanzımanla konforlu bir motor çalışması sağlanmış. Aracın yaklaşık 1600kg’lık ağırlığı neticesinde 2.0 lt’lik turbosuz 150Hp gücündeki motor yüksek performans beklentisindeki arkadaşlar için hayal kırıklığına uğratabilir. 0-100km hızlanmasını 11sn’de yapan aracın esnekliklerinde veya ani hızlanmalarda CVT’nin hızlı tepkileri neticesinde teredüt etmeden çıkmanız mümkün. Zaten bu boyutta bir aracı sol şeride çıkarken gören herkes yol veriyor :)

4çeker sistemi eco, auto ve lock konumunda çalışabiliyor. Eco’da oldukça önden çeker gibi davranmaya çalışsada bazen arka lastiklerede tork iletildiğini hissettiğim oldu. Hatta karar verme tepkimesini görmek adına araziye eco modunda girmeme rağmen hızlı bir şekilde karar verdiğini gördüm.

Şehiriçinde kullanımlarımda en düşük 8,4lt/100km gördüm, eğer trafiğin akıcılığı az ise 9-10lt/100km’leri görmek zor değil. Bu tonajda ve bu motora sahip rakiplerini düşününce çokta anormal bir yakıt tüketimine sahip görünmemektedir.

Donanım Konfor:
Bu kısım bu araç için çok fazla dolacak sanırım :) Söyleyeceğim donanımlar arasında eksiklikler olabilir, dikkati çeken donanımları elimden geldiğince eksiksiz aktarmaya çalışayım:

Deri koltuklarda sürücü koltuğu elektrikli olarak ayarlanmakta ve ön iki koltuk koltuk ısıtmasına sahip. Koltuk ısıtmasını mevsim gereği kullanmadım :)

Araçta tek parça iki açılı açılabilen sunroof mevcut, genellikle daha büyük olan moonroofa göre tilt açılışı da yaptığından iki açılı dedim :)

3. sıra koltuklar bagaja gizlenmiş durumda istediğiniz zaman açabiliyorsunuz

çift bölge klima mevcut, bu sayede eşinizin üşüdüm ben klimayı kapat laflarına gerek kalmayabiliyor :)

Araçta iki türlü cruise control var. ilki bildiğimiz şekilde km’yi ayarla ve git şeklinde: İstanbul yollarında biraz denedim fakat çok beğenmedim sebebi ise 2km hızlanmak için deviri 2500 civarına getirmesi hızlı tepki vermesini sağlıyor ama daha yavaş konforlu bir biçimde hızlanmasını bekliyordum. ikinci işlem ise limitörlük: yolun max izin verilen hızı ne ise ona ayarlarsanız ona geçmeye çalışsanız da araç gaz yemiyor.

Müzik sistemi station şeklinde yapısı güçlü çıkışı ve net sesi ile Lancer 1.8’e göre çok daha iyi geldi. dokunmatik ekrandaki düğmelerin dokunması ise kullandığım alpine sistem gibi biraz bastırarak işlem görüyor. Arazide veya çukurlu Türkiye yollarında yanlış düğmelere basmamaızı bu sayede engellediği için bence yeterli. Akıllı telefonlarımız kadar hassas olmalarını gerek görmüyorum açıkçası.

Sonuç:
2.0 lt olması, rakiplerinin de hemen hemen aynı fiyatta olmasını düşünürsek ve 147 bin liraya çıkıldığı zaman alternatiflerin çok daha fazla olması Outlander’ı yollarda çok fazla göremememize neden oluyor. En yakın rakipleri olan CRV ve Outback’in 2.0 ve 1.6 Dizel motorlarına karşı 2.0 benzinli motorla satılması çok da az yakmadığından alacak kişiyi çok düşündürür durumda malesef. En önemli avantajı geniş ailelere 7 kişilik oturma düzeni hitap etmesi dışında başka alınır tarafı malesef pek kalmıyor.

Videolar:

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.