Teknik Makaleler

Turbosu olan araçlar nasıl kullanılmalı bakımı nasıl olmalıdır?

Vedat Özgürel

Turbodizel ve turbo benzinli araçlar günümüzde oldukça sıkça karşılaştığımız düşük devirlerde yüksek tork vermeleri bakımından motor verimliliğini arttıran parçalardan biridir. Turbo kullanımı çoğaldıkça sorun yaşanma durumları sıkça yaşanmaya da başlamış durumdadır. Turbo araç kullanırken yapılması gerekenler günümüzde azalsada ve Turbo günümüzde daha zahmetsiz hale gelse de bakılması gereken bazı önlemleri maddelemekte fayda görüyorum:

  • Turbo araçlar motordan bağımsız egzos gazının pallere çarpması ile aktive hale gelen salyangoz şeklindeki parçadır. Parçanın yağlanması motora nazaran daha farklı olmasından dolayı motor çalıştırılmasından 1-2 dk sonra yola çıkılması turbo ömrünü arttıracaktır
  • Aynı şekilde motor soğukken yağlanmanın yağın viskozitesine bağlı olarak daha az olmasını Motor bloğu kaldırabilir fakat turbo parçaları hızlı bir şekilde 9000-10000 devirleri gördüğü için motor ısınana kadar turbonun az devreye girdiği fazla yağlama gerekmeyen devirlerde seyretmek daha iyi olacaktır
  • Yine aynı şekilde stop ederken de turbo basıncını azaltacak biçimde rölantide 1 dk kadar, bol gazlamalı bir yoldan gelinmesi halinde biraz daha fazla rölantide tutarak turbonun yağlamayla soğumasını sağlatmak gerekecektir. Üşengeç arkadaşlar Turbo timer takarak kontak anahtarını alıp evlerine gidebilirler. Turbo soğuduktan sonra otomatik olarak timer aracı stop ettirecektir :)
  • Turbo devreye girince ıslık sesi gelmesi yukarıdaki maddelerin uygulanmaması neticesinde rulmanların ısınarak boşluk yapmasından ileri gelmektedir. İlerleyen vakitlerde Turboda sorunlar yaşatabilir. Ustalarımız genellikle normal derler ama önceden olmayan sonra oluşan bir sesin normal olma olasılığı yoktur :)
  • Turbo salyangozu yüksek mühendislik gerektiren açılı pallerden oluşan bir parça olduğundan tamiri yapılan fakat tamiri ile yüksek verim elde edilecek bir parça değildir. Özellikle pallerin tamiri şahsi kanaatimce tavsiye etmemekteyim.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.