Teknik Makaleler

Yeşil Cehennem – Nürburgring Pisti

Otomobil dünyasını yakından takip eden, hatta otomobile aşk yaşayan birçok kişi bu pisti duymuştur. Benim de hayran olduğum bu pist hakkında kısaca bilgi verip bu yazımı pist hakkında bir belgesel ile sonlandıracağım. Rehberlik amacıyla değil, genel kültür amacıyla yazacağım. Bu piste gitmeyi ve güzel bir araçla turlamayı her zaman çok istemişimdir. Bu hayalimi gerçekleştirirsem o zaman güzel bir rehber ve deneyim anlatımı yaparım  :P

Almanya’nın batısında Adenau’da yer alan tarihi yarış pisti, Nürburg Kalesi ve Eifel Dağları etrafında cennet gibi yeşilliğin içinde yer almaktadır.

Neden Yeşil Cehennem?
1951 ile 1976 yılları arasında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmış pistte birçok ünlü pilot yarıştı. Bu ünlü pilotlardan Jackie Stewart ağaçların arasında tehlikeli bir pist olduğu için “The Green Hell” yani “Yeşil Cehennem” lakabını taktı.

Pist 1960’ların sonuna doğru gelişen teknoloji ile hızlanan F1 araçlarına yetmez hale gelmiş ve ciddi tehlikeler ortaya çıkmıştır. 1976 yılında Niki Lauda’nın kötü bir kaza geçirip aracın içinde sıkışarak yanması(neyse ki yaşıyor  :) ) sonucu F1 yarışlarının bu pistte yapılmasına son verilmiştir. Ayrıca Niki Lauda hakkında “Rush” yani “Zafere Hücum” isimli oldukça başarılı bir film çekilmiştir. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. Film dedim çünkü hakkında belgesel değil aksiyon dolu güzel bir f1 filmdir.  8)

Pistin bu derece ünlü olmasının sebebi dünyanın en zorlu ve en uzun yarış pisti olmasıdır. Bu derece tehlikeli oluşu bizim gibi otomobil severlerin daha da ilgisini çekmiştir ve hala da kullanılan ünlü bir pisttir. Formula 1’in yapılmış olduğu kısaltılmamış kısım(Nordschleife) 22.8 km uzunluğunda idi.

Günümüzde ise kısaltılmış hali ile Nordschleife 20.81 km uzunluğunda(73 viraj) ve halk günlerinde herkesçe veya firmaların araştırma ve geliştirme testlerinde kullanılmaktadır. Her viraj birbirinden farklı ve oldukça tehlikeli usta pilotların bile zorlandığı bir pisttir. Bu yüzden youtube üzerinde kaza videolarının izlenme oranı oldukça yüksektir. Spor otomobiller için de ne kadar iyi bir otomobil olduğunu gösteren bir pisttir. Herşeyin beygir gücünden ibaret olmadığını otomobilin bir bütün halinde başarılı olduğunu gösteren efsanevi bir pisttir.

Bu arada piste gitmek isteyenleri görelim  ;D En kısa zamanda bu hayalimi gerçekleştireceğim.

Pist hakkında ne düşünüyorsunuz, yorumlarınız için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.