Haberler

Yeni Suzuki Swift Sport, BRZ/GT86’dan Daha İyi Güç-Ağırlık Oranına Sahip Olacak!

Mesut Taşdemir
Son zamanlarda çıkan yüksek güçlü hot-hatch cihazlara nazaran yeni nesil Swift’te inanılmaz ağırlık azaltımına teşekkür edebiliriz.

Bu bir yazım hatası değil: Yeni Suzuki Swift Sport, BRZ/GT86’dan Daha İyi Güç-Ağırlık Oranına Sahip Olacak.

Ülkemize az sayıda gelmiş olsa da, yurtdışında giriş seviyesi spor otomobil tadında olarak kullanılan güncel versiyonu kullananlar çok iyi tanır; Neşelendirecek kadar iyi, düşünürdüğünüzden daha çabuk ve oldukça lanet olası bir biçimde ucuz ve yürütme masrafları düşük!…. Onun bir karakteri var. Ve bu bir araba normalde karakterli bir arabadan söz etmek çok zordur! (Meh pek değil :D)

Harika bir araba. Parmakları çok açık bir el gibi yola yapışıyor ve bükülmüş yollarda kesinlikle fırtınalar estiriyor ve muhtemelen (kesinlikle) polis tarafından onaylanmayacak hızda, dolambaçlı yollarla soldan sağa-sola doğru fırlıyor. Süspansiyonu saf mükemmellikte , size 100.000 TL ‘nin altında başka hiçbir yerde bulamadığınız bir kontrol ve güven seviyesi veriyor ve kaputun altında bulunan benzinli 1.6 motor devirlenmeye bayılıyor sizi daha da fazla seviyor. Bu dahice.

Yeni araca gelince; aracın en büyük yatırım kısmı onun düşük ağırlığıdır. Şu anki model sadece bir yıl daha yaşayacak süresi kalmış olabilir, ancak hala hafif olan 2.0 litrelik MX-5’den  daha hafif. 1045 kilogramlık ateşli bir roadster spor otomobilinden daha düşük. Ancak yenisi daha da hafif olacak. Aslında çok daha hafif, işlerin ilginç olduğu yer burası!!

Suzuki içerisinden alınan bilgilere göre, bu hafta başında, bir sonraki Swift Sport (ki maalesef henüz herhangi bir resmi yok) 870kg’a kadar hafif ağırlığa sahip olabileceğini söylendi. Bu temelde bir Volkswagen Up’a kıyasla daha hafif . Zaten Vitara S’nin 138bhp’lik turbo şarjlı 1.4’ünü kullanacağını biliyoruz ve iki rakamı bir araya getirerek gözlerimiz faltaşına dönüşüyor adeta! Mevcut Swift ile aynı ağırlığa sahip olan Vitara S’in ne kadar iyi yürüdüğünü düşününce hayal gücümüz sınırlarını zorluyor.

Yeni araba, eğer bu ağırlıkta gelirse ton başına 159 bhp’lik bir güç / ağırlık oranı sunacak. Karşılaştırma için bir temel olmadan bu sayıyı bir kenara atabilirsiniz, ancak GT86’da yalnızca 158bhp / ton  güç/ağırlık oranı olduğunu düşününce işler ciddileşiyor. Torku da faktör haline getirdiğinizde, ton başına 200 Nm’lik Toyota/Subaru tarafı, Swift’in ton başına 250 Nm’lik torkla oynayacağını gösteriyor. Swift’in tork eğrisinin daha düz ve daha lineer olacağını da unutmayın. Evet, 138bhp’lik Swift, günlük kullanımda 197bhp GT86’dan daha hızlı olacaktır.

Beni yanlış anlamayın Gt86/BRZ’yi sevmiyor değilim o adeta benim ufkumu genişleten  yeni doğan bir bebek gibi benim için ancak itiraf etmeliyiz ki Suzuki’nin rakamları inanılmaz! Ve bunu aptalca yükselen beygir güçlerine ulaşarak yapmıyor…. Ve fiyatından, hacminden dolayıda ödeyeceğimiz tüm vergileri minimize ederek geliyor.

Düşük ağırlık esas mesele (Weight reduction is the key, bro). Kaybolan ağırlığın anlamı aynı zamanda lastiklerin ve frenlerin daha az aşınması ve süspansiyonda daha az stres olması anlamına gelir. Aynı olumlu daire yakıt tüketimini düşürüyor ve şimdiki Swift Sport’ta sakin kullanımda 5.6 L/100km’yi bulmak mümkün olduğuna göre, bir sonraki seferde 4.7 L/100km mümkün olacak mı? Olabilir. Bu denklemde, atmosferik beslemeli 1.6’nın süper keskin gaz kelebeği tepkisini kaybetmek dışında herhangi bir dezavantaj yok.

Bu nedenle benim için kilo verme, beygir gücüne göre karesel bir artış sağlar (logaritmik) . Ekstra güç, daha yüksek hızlarda daha yüksek performans getirir, ancak daha düşük ağırlık daha fazlasını getirir. Bir sonraki Swift Sport mükemmel olacak. Eğer onu kullandığımda (bugün satın alabileceğinizden daha iyi olursa) heyecandan dolayı iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalabilirim.

Kaynak;https://www.carthrottle.com/post/the-next-swift-sport-will-have-a-better-power-to-weight-ratio-than-a-gt86/

 

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.