Haberler

Pirelli Kanada Grand Prix Şifrelerini Açıklıyor

Vedat Özgürel
Avrupa’daki iki yarışın ardından Formula 1, yılın en öngörülemeyen yarışlarından biri olarak bilinen Kanada Grand Prix’ye gidiyor. Pirelli, Monako’da olduğu gibi Kanada’ya da P Zero Formula 1 serisinin yumuşak, süper yumuşak ve ultra yumuşak olmak üzere en yumuşak hamurlu üç lastiğini getiriyor. Ancak, maksimum hızların 300 km/saati aşabildiği bu yarı sabit pistteki yarış çok daha hızlı olduğu için gerek yarış otomobilleri, gerekse lastikler daha çok zorlanıyor. Kaygan yol yüzeyi, değişken hava koşulları ve özellikle de ‘şampiyonlar duvarı’ sayesinde güvenlik araçlarının daha sık piste çıkması gibi faktörler, geçmişte çok çeşitli yarış stratejilerinin belirlenmesine neden oldu. Ama bu yıl farklı özelliklere sahip yepyeni bir lastik serisi devreye giriyor …
LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ
• Kanada pisti tamamıyla çekiş ve frenle, yani yanal değil uzun kuvvetlerle ilgili. Dolayısıyla lastikler ve özellikle frenler etkileniyor.
• Ön lastikleri etkin bir şekilde ısıtmak, Kanada’daki en hızlı tur zamanlarına ulaşmakta anahtar rol oynuyor.
• Nadir kullanılan, yarı sabit bir pist olduğu için yüzeyde hızla evrilme eğiliminde oluyor.
• Geçmişte bir miktar damarlanma görülmüş olsa da yeni 2017 lastik ailesiyle bu olasılık şimdi daha düşük.
• Hava durumu sıcaktan sağanak yağmura kadar değişiklik gösterebiliyor.
MARIO ISOLA – PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI 
“Montreal, bir çok eşsiz özelliğe sahip ancak düzgün yol yüzeyiyle aslında Soçi ile pek çok benzerlik taşıyor. Geçen yıl, kazanan yarışı bir pit stop ile tamamlarken, ikinci sırayı alan otomobil iki pit stop yaptı ve üç farklı hamuru da kullandı. Bu durum da çok çeşitli stratejilerin mümkün olabileceğini gösteriyor. Doğru aerodinamik ve mekanik dengeyi bulmak ve doğru kurgulamayı yapmak Montreal’de asla kolay olmuyor. Lastiklerin etkin bir biçimde çalışması açısından en önemli unsurlardan biri bu. Değişken hava koşulları ve geçmişte güvenlik araçlarının sıkça piste çıktığı dikkate alındığında, açık fikirli bir yaklaşımla strateji belirlemek önem kazanıyor.”
YENİLİKLER 
• Takımlar bu yıl henüz ikinci kez kendi lastiklerini seçebilirken, Ferrari ve Mercedes’in seçimlerinde bazı farklılıklar görülüyor.
• Monako’da Red Bull’un kendi ünlü yüzer platformu vardı; Kanada’da ise Pirelli’nin yüzer bir “fitting” alanı olacak!
• Kanada’daki tur rekoru hala 2004 yılında kaydedilen 1 dakika 13.622 saniye. Geçen yılın tur zamanlarına ve yapılan geliştirmelere bakıldığında bu rekorun kırılma ihtimali bulunuyor.
• Sportif işbirliklerini genişletmeye devam eden Pirelli, Formula 1 çözüm ortaklığı ve sponsorluğunun yanı sıra bir süre önce Giro d’Italia bisiklet yarışının ve America’s Cup’ta Team Emirates New Zealand’ın sponsoru oldu.
MONTRÉAL MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (SLICKS)
  20  psi (ön) – 18.5  psi (arka)
EOS EĞİM LİMİTİ 
  -3.50° (ön) | -2.00° (arka)
BU SEZON ÖNERİLEN LASTİKLER
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.