Teknik Makaleler

50. Yıl: Toyota 2000GT Bölüm1

Vedat Özgürel

50 yıl önce otomotiv dünyası tamamen değişti. 16 Mayıs 1967 günü Toyota 2000GT tanıtıldı. Japon otomotiv endüstrisi için dönüm noktası olan araç ile Corolla’lari ralli birincisi Celica’lar ödüllü Lexus LFA’ler köklerini bu araç ile aldı.

Resim

Yeni bir Dönem

2000GT’yi anlamak için 3 yıl öncesine 1964’e bakmamız gerekiyor. 2. Dünya savaşının yıkıcı etkisinden kurtulduğu 20 yıl olmuştu. 1964’te Japonya yaz olimpiyatlarının ev sahippliğini yapıyordu ki o zaman büyük bir onurdu. Olimpiyatlar sayesinde Dünya pasifik ötesinden televizyon yayınını ve Shinkansen’deki Bullet Train’in yapılış ve çalıştırılmasını gördü.

Geleceğin en büyük ikinci ekonomi başkentinde şimdiye kadar hiç olmayan bir modernizasyon patlaması o zamanlarda başladı. Kameralardan kargo şileplerine kadar herşeyin üretildiği ciddi bir büyüme kaydeden Tokyo’nun en büyük şehir haline aldığı ve bir çok iş imkanının olduğu bir yer olmaya başlaması ile devam etti.

Mayıs 1964 ayrıca ikincisi düzenlenen Japonya Grand Prix’inin de düzenlendiği tarihti. İlk sene Toyota’nın ilk üçü Publica, Corona ve Crown ile yalayıp yuttuğu bir sene idi. İnsanların yarışmaları çok fazla izlediği bu dönemlerde Toyota da satışlar konusunda bu sayede aslan payını almıştı. 1964 ise Toyota açısından Grand Prix’de çok parlak değildi, Publica hala rekabetçi idi fakat diğer modeller Prince ve Skyline’lar ile hezimete uğradı.

Resim

Toyota’nın gururunu yine yükseltmek isteyen Kawano savaş alanına daha iyi bir silah ihtiyacı hissetti ve zamanının en yüksek teknoloji, yüksek üretim teknikleri ile geleceğin araçlarına ilham verecek bir araç ortaya çıkardı.

Farklı bir Partner

Toyota limitli bir üretim olacağını bildiğinden üretimin normal bir Corona kadar kolay olmayacağını biliyordu. Doğal olarak üretim kısmını Kawano Kanto Auto Works ile Toyota’nın ilerleyen zamanlardaki Lexus SC ve Century gibi özel araçlarını üreteceği yan bir kuruluş olarak kurdu. Toyota 1965 Sports 800’ü Kanto’ya vererek ödüllendirirken Toyota spor araçlarının dönüşümünü burada ele almaya başladı. Bu anlaşma nedense oluşamadı ve proje 280A riskli bulundu.

Resim

Aynı zamanda partnerlerden Yamaha’da kendi problemleriyle uğraşıyordu. Motorsiklet ve deniz motoru üreticisi olan markanın özel araçlar üretme hayalleri bu proje ile şekilleniyordu. Fakat Yamaha’nın otomobil üretecek üretim yeri olmaması daha çok performans araçları için koçlük yapacak bir seviyede kalmasını gerektirdi.

Resim

Bu sırada Yamaha Toyota’nın en büyük düşmanı Nissan ile de proje yürütüyorlardı. 2000GT gibi uzun burunlu sıralı 6 silindirli 2.0lt’lik Japonya yasalarına uygun A550X kodlu aracı tasarlıyorlardı. Yamaha’nın motor konusundaki uzmanlığını uzay çağı olarak kalan üstten çift egzantrik ile Nissan avantajını koruyordu.

Proje gerçkleşmeye yakınken Nissan ile Yamaha’nın anlaşması bozuldu ve tüm koçluk hizmetlerinden birşey alamama durumuna gelmişti. Bu durum dört dörtlük olmuştu ve Toyota ile Yamaha projede partner oldular.

Aralık ayında başlanan proje ile ilk prototip 14 Ağustos 1965’te çok kısa bir süre içinde Tokyo Motor Show’da görücüye çıktı.

Resim

Beyan

1965 Tokyo Motor Show her yönden değişimin habercisi idi. İlki Toyota’nın Dünya klasmanında ilk tam prototipi ortaya çıkarılmıştı. İkincisi ise Japon yasaları ile yurtdışındaki daha deneyimli oto üreticilerinin Japonya’da satışa başlanacağının duyurulması idi.

O zamanlar Japon ürünler halen Dünya ürünlerine göre alt kademede ve “Made in Japan” demek bu zamanların “Made in China”sı gibi ucuz ürün demekti. Ve bundan dolayı yeni kanunların ışığında bu motor show yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Toyota tarafını seçmek zorundaydı.

Şanslı olanlar Harumi Salonuna giderek tarihe tanık oldular. Toyota standında 2000GT Japon bayrağı kadar; Fuji dağı kadar beyaz boyasıyla duruyordu. Japonya mükleer küllerinden doğduğunu bu araç ile göstermişti

2000GT basitçe güzel değil, Shinkansen lokomotivi gibi fonksiyoneldi. Yerden düşük olması ile backbone stili çerçeve ve orta kirişin Y şeklinde uzaması. Motor ve şanzıman uzunlamasına konumadırılması , çatal şeklinde amortisör ve süspansiyon ekipmanları tamamen şaheser.

Resim

İç bölüm 1960’ların Mad Men elegantlığında ve sportif öğeler barındırıyor. Kokpit Yamaha’nın büyük piyanolarında kullandığı Gül ağacından yapılma. Kokpitin tam ortasında işse çift yüzlü rally saati Nikon shutter ile mükemmel bir ilerlemeye sahip. Plastic gölgelikli göstergeler konik yapıda ve bu sayede güneş hiç bir şekilde göstergeleri perdelemiyor.

Resim

Sıralı 6 silindirli ve Yamaha tasarımlı çift kam mili olan 3M motor tamamen yeni ve 5 ileri şanzıman ile 150 ata hizmet ediyor. Farklı olarak 21″lik şaft kısa sayılabilir ve arka lastiklere gücü sağlamakta.

2000GT bir çok ilki barındıran bir araç. İlk standart LSD sahibi Japon araç, ilk bağımsız double-wishbone süspansiyon ve 4 disk frene sahip araç. Askı pinyon direksiyon, aluminyum radyatör ve değiştirilebilir AM radyo ile şimdiki herhangi bir araçta görebilecğeimiz donanımların o zamanlarda tamamen futuristik olarak karşılanıyordu.

 

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla