Haberler

Makyajlı X-Trail Tanıtıldı

Mesut Taşdemir

Nissan’ın D Segmenti Crossover modeli X-Trail, Kuzey Amerika’da Rogue ismiyle satılıyor ve en büyük rakibi Honda CR-V de A.B.D’de 2016 Ekim ayında yenilenmişti. Bu nedenle Nissan rekabette geri düşmemek için Roque’u 2016 Eylül ayında makyajlamıştı. Nissan şimdi de Rogue modelinin Avrupa versiyonu olan X-Trail modelini makyajladı ve yeni Honda CR-V’nin Avrupa versiyonu tanıtılmadan hamlesini güçlü bir şekilde gerçekleştirdi. Aslında bu hamle bize yeni Honda CR-V’nin önümüzdeki ay tanıtılabileceğini de fısıldıyor diyebiliriz.Aracın ön görünümünde en dikkat çeken değişiklik şüphesiz ki krom panjurun tampon ile beraber tamamen yeniden tasarlanmış olması olarak gösterilebilir. Daha büyük panjur sis farı tasarımı değişen tamponun içine doğru girmiş ve hem daha güçlü hem de daha boyutlu bir ön görünüm elde edilmiş. Farların şeklinde bir değişiklik yok ancak ledli gündüz şeritleri daha kalın bir görünüme sahip.

Solda makyajlı Nissan X-Trail

Aracın arka tasarımında yapılan değişiklik ise önünde gerçekleşen kadar belirgin değil. Stop grubunun değişen iç tasarımı, tamponda tasarımı değişerek büyüyen kırmızı kedi gözleri ve tamponun altındaki krom çıta haricinde önemli bir değişiklik bulunmuyor. Aracın profil görünümü ise sadece etek kısmında bulunan plastiklerin üzerine eklenen krom çıta ile farklılaşmış denilebilir.

Kokpitte ise en belirgin değişiklik direksiyon simidinin tamamen yeniden tasarlanmış olması ve sportif bir görünüme kavuşması olarak gösterilebilir. Ayrıca vites topuzu tasarımı da artık daha farklı. Havalandırma ızgaraları etrafındaki gri çıta ise artık parlak siyah olarak sunuluyor. Bir diğer dikkat çekici değişiklik ise torpido gözü tarafındaki çıtanın kaldırılarak kokpitin sağında kalan kısmın aracın döşeme seçeneği ile aynı olacak şekilde kaplanmış olması. Bu değişiklik lüks hissini önemli ölçüde arttırmış denilebilir. Yenilenen döşeme ve trim seçenekleri de makyaj operasyonuna katkıda bulunuyor. Yapılan değişiklikler sonucu kokpitin genel havası korunsa da kalite hissi önemli oranda artmış gibi görünüyor.

Tanıtılan model Kuzey Amerika versiyonu olduğu için motor seçeneklerinde farklılık var ancak ülkemizde satılan X-Trail’de sunulan 1.6lt turbo-dizel 130ps güce ve 320nm torka sahip motorda herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyoruz. Ancak Renault’un aynı motor hacminde sunduğu 160ps gücündeki seçenek de sunulmaya başlanabilir. Bu motor modele oldukça fazla yakışacaktır. Gelişmeler oldukça konuya eklemelerde bulunacağız.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.