Haberler

Mazda Yeni Bir Canavar mı Hazırlıyor?

Mesut Taşdemir

   Bu ayın başlarında, Mazda, 2019 yılına kadar devrim niteliğinde Homojen Sıkıştırma ve Şarj ile Ateşleme (HCCI) benzinli  motoru üretim planlarını açıkladı. İsim Skyactiv-X olarak değiştirildi, bu motor düşük yüklerde buji kullanmayacak, bunun yerine ateşlemek  sıkıştırma yaparak patlama ile güç elde edecek , tıpkı bir dizel gibi. Yine de, Mazda’nın üstünde çalıştığı tek şey bu olmayabilir.

  ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) internet sitesinde yayınlanan yeni bir patent başvurusunda, iki turbo ve bir elektrikli süper şarj aleti kullanan bir motor gösteriliyor. Aşağıda gösterilen şematik (Şekil 1) ve çizim (Şekil 4), elektrikle çalışan tek bir aşırı şarj cihazıyla paralel çalışan iki egzoz gücüyle çalışan turbo şarj cihazına (11 ve 15) sahip benzinle çalışan bir motoru göstermektedir.

 

 

Uygulamadaki metin, iki egzoz gücüyle çalışan türbinler tükendiğinde elektrikli süper şarj aletinin alt devirlere güç sağlamak için kullanılacağını söylüyor. Bu, kavram olarak Volvo tarafından geliştirilen, prototip formda 450 bg’lik bir 2.0 litrelik dört silindirli motora benziyor.

Volvo motoru, süper şarj cihazını çalıştırmak için 48 voltluk bir elektrik sistemi kullandı, ancak Mazda aşırı şarjlı itme basıncı oluşturmak için farklı bir şeyler kullanabilir. Mazda i-Eloop sistemin bunun üzerine geliştirildiği var sayılıyor.

Mazda 6 sedanında bulunan i-Eloop, fren yaparak ısı enerjisini geri kazanıp, otomobilin çeşitli aksesuarlarına güç gönderen bir süper kondansatörde depolanan elektriğe dönüşüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu süper kapasitörün, örneğin, havalandırma yerine, bir aşırı şarj cihazına güç vermesi mümkün.

Bu patent başvurusunda da ilginç olan, bu motoru arkadan çekişli bir uygulamada gösteriyor olması. Biliyorsunuz ki Mazda’nın tek arkadan itişli hali hazırdaki tek otomobili mükemmel MX-5 Miata olduğunu hatırlatmamız gerekmiyor.

Bu, bir sonraki Miata’nın üçlü bir canavar olacağı anlamına gelmiyor. Yeni bir otomobilde olabilir. Şimdilik, bu patentin Skyactiv-X motoruyla ilgili olup olmadığı belli değil, ancak şirket bu motorun aşırı şarj olacağını onayladı.

Bu motor konsepti ne olursa olsun, son derece havalı. İçten yanmalı motor işini Mazda’ya bırakın …

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.