İncelemeler

Yeni 2018 Mazda 6’da İdeal Sürüş Pozisyonu Başarısı

Mesut Taşdemir

MAZDA’NIN İNSAN MERKEZLİ TASARIM FELSEFESİ  İÇİN İDEAL SÜRÜŞ POZİSYONUNUN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR...

Mazda, ideal sürüş pozisyonunun daha keyif verici sürüş deneyimlerini oluşturabileceğini, konforlu olmasını ve sürücü güvenliğini artırmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Sürüş pozisyonu, Mazda’nın Jinba Ittai’sini veya “at ve biniciyi bir arada” felsefesini elde etmek için önemli bir bileşen oluşturuyor.

İNSANLAR İÇİN TASARIM

2018’deki Mazda6’daki yepyeni iç mekana ek olarak, Mazda’nın tüm araçlarına uygulanan aynı insan merkezli tasarım ilkeleri amiral gemisi sedanında da devam ediyor.

Mazda’nın araçlarını şoför etrafında tasarlama taahhüdünün bir yansıması olarak, direksiyon simidi ve pedallar gibi araç kontrol cihazları, sürücü için doğal olan yerlere yerleştirilir. Örneğin, gaz pedalı, sürücünün ayağının, alt tarafında dışa doğru ofset oluşturmadan veya bükülmesine gerek kalmadan doğal olarak ulaşacağı yerde bulunur.

Mazda mühendisleri, yeni Mazda6 sürücüsü ve yolcuları için ideal durumu bulmak için insan yürüyüşü kalıpları üzerinde çalıştılar. İnsanın omurgası bir S-şekli oluşturuyor ve bu duruşu desteklemek için yeni Mazda6 koltuklarını tasarlayarak, yolcuların doğal ve içgüdüsel denge kabiliyetlerini rahat ve dinlendirici bir sürüş deneyimi elde etmeye yardımcı olmasını sağlıyor.

Yüksek yoğunluklu, titreşim emici üretan köpüğü kullanmak, tüm yolcular için sağlam, ancak esnek ve destekleyici bir oturma yüzeyi oluşturur. Koltuk yolcuların vücuduna fazla yol titreşimi iletiyorsa, uzun bir sürüşle yorgunluğa neden olabilir.

Sürücü ve ön yolcu için ısıtılmış ve havalandırmalı koltuklar, vücudunuzu rahat bir sıcaklığa getirmeye yardımcı olur. Yeni havalandırmalı ön koltuklar, sıcak havayı üflemek yerine vakum benzeri bir etki kullanarak sıcak havayı ve nemi sürücünün sırtından uzak tutuyor. Sonuç, sürücü ve ön yolcunun sıcak havanın sıkıştığı bir alana serin hava üflemesi yerine soğutucu sırtlarını koruduğu yönünde. Ön koltuklarda hala üç kademeli ısıtıcılar bulunur ve arka koltuklar ayrıca ısıtıcılarla da temin edilebilir.

Doğal bir sürüş konumu, sürücünün arabayı az zihinsel dağılma ve maksimum durumsal farkındalık ile sorunsuz bir şekilde kontrol etmesini sağlar. Konforlu bir duruş sağlayarak, sürücü daha az yorgunluk hissedebilir ve optimum sürüş deneyimine izin verebilir.

 

Forum konusu için tıklayınız.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla