Haberler

Toyota, Şanghay’daki Dünya Dayanıklılık Yarışı’nda Duble Yaptı

İlke BAYDUR
Ekleyen İlke BAYDUR

Dünya Ralli Şampiyonası’nda Markalar Şampiyonluğu’nu kazanan Toyota, motorsporlarının en zorlu serilerinden biri olan biri olan Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda da (WEC) yeni başarılara imza attı. Bu sezon Le Mans 24 Saat’i kazanarak bir ilke imza atan Toyota, 2018-2019 şampiyonasının beşinci ayağını da ilk sırada tamamlayarak hibrit yarış

aracının başarısını bir kez daha gösterdi. Şampiyonada iki TS050 Hybrid yarış aracıyla katılan Toyota, iki aracıyla birlikte ilk iki sırada finişe ulaşmayı başardı. 7 numaralı TS050 HYBRID’i kullanan Mike Conway, Kamui Kobayashi ve José María Lópe

z, damalı bayrağı ilk sırada geçerek, arka arkaya ikinci galibiyetlerini aldılar. Böylece Dünya Şampiyonası’nda diğer Toyota’yı kullanan lider otomobille olan puan farkını beşe indirdiler. 8 numaralı Toyota’yı kullanan Fernando Alonso, Sébastien Buemi ve Kazuki Nakajima ise, 1.419 sn farkla Toyota Gazoo Racing adına ikinci sırayı elde ettiler. Böylece Toyota, beş yarışın dördünde ilk iki sırayı alarak sıra dışı bir istikrar yakaladı.

 

Çin’de gerçekleştirilen Şanghay 6 Saat yarışında, değişken hava koşulları ve zor şartlar takımları zorlasa da, Toyota tüm bunların üstesinden gelmeyi başardı ve 28 puan farkla Takımlar Şampiyonası’nda liderliğini sağlamlaştırdı. Bu yarışın ardından 2018-19 WEC sezonunda uzun bir kış arası başlamış oldu. Takımların bir sonraki durağı 15 Mart’ta Florida’da gerçekleşecek 1000 Mil Sebring yarışı olacak.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

İlke BAYDUR

1996 doğumluyum. Marmara Üniversitesi'nde Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünü bitirdim. Şu an Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde İşletme Lisans eğitimimi tamamlamakla beraber, bir yazılım şirketinde yazılım destek uzmanı olarak görev yapmaktayım. Küçük yaşlarımdan beri otomobillere olan merakımı ve bilgilerimi, Jdm Spirit Turkey ailesiyle birlikte icra ediyor ve beğeninize sunuyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla