Testler

Mitsubishi Spacestar 1.2 Invite CVT Testi

Ekleyen Vedat Özgürel

Temsa’yla görüşmelerimiz neticesinde bazi isteklerimizi yavaş yavaş yapmaya başladık. İsteklerimizden biri ise Temsa tarafından test aracı alabilmekti ve ilk testimiz ile karşınızdayız.

Spacestar 2004-2006 yıllarında Hollanda Nedcar fabrikasında üretilen bir minivan iken şimdilerde Colt’un yerine b segmenti hatchback olarak karşımıza geldi.

Tasarım:

Aracın tasarımı genel olarak sönük gibi dursada çizgilerini belli eden renkleri sayesinde hem bayanları hemde erkekleri fethedecek bir görünüme sahip. ön kısımdaki kromajsız sade ve sevimli görüntü bayanları cezbederken, arka taraftaki sportif görünüm erkekleri cezbedecek cinsten. İç görünümde ise çift renk konsol açık renkli koltuklarla ferah bir hava katılmış durumda. Eski halefi olan Colt’a göre biraz sönük bir tasarıma sahip olsada rakiplerine göre farklılığını korumaktadır.

Motor performans:

Araçta 1.2lt’lik kağıt üzerinde çok da parlak olmayan bir motor mevcut. fakat aracın 1 tonun altındaki ağırlığı ve CVT şanzımanın mükemmel uyumuyla ilk hızlanma ve ara hızlanmalarda 120’ye kadar hiç bir sorun yaşanmamaktadır. Şanzıman D konumunda iken elinden geldiğince 2000 devir altında çalışmaya çalışan motorun ECO modu ve AS&G sistemi bu konumda çalışmaktadır. Ds konumunda ise şanzıman aracı sürekli canlı tutabilmek adına 3000 devir üstünde tutmaktadır. aynı zamanda bu konumda yokuş aşağı inerken motor kompresyonu yapmak üzere de kullanmak mümkün. Anlık olarak hızlanmalarda ve esneklikte 1.2 lt motorun hiç 1.2lt gibi davranmadığını gayet canlı olduğunu bilmenizi isterim. Bir tek sorun TEM gibi otoyollarda 120’li hızlarda sollamaya çıktığınızda biraz tereddütte bıraktırmaktadır.

Son hız olarak 160km/h görebildim fakat sürekli olarak o hızda durup duramadığına bakamadım.

Donanım, Konfor:

Araç invite donanıma sahip ve öne çıkan donanımları kısaca: yağmur ve far sensörleri, tam otomatik klima, 4 hoparlörlü ses sistemi, ASTC, lastik basınç sensörü, 6 havayastığı, AS&G şeklindedir.

Araç orta donanım olan invite donanımı orta donanımda olan bir çok b segmenti araç daha dolau donanıma sahip durumda. Konfor donanımlarından tam otomatik klima eski araçlarında olduğu gibi sorunsuz ve soğutması başarılı. Koltukların süngerleri genel olarak rahat fakat derinliği çok fazla olmadığından virajlarda koltuktan dışarı çıkmad durumu çok yaşanabilir. Ayrıca koltukların yükseklik ve bel ayarından başka herhangi bir ayarı olmamasından ve baldır desteği yetersizliğinden eklemlerde ağrımalara sebebiyet verebiliyor. Bu durum çoğu b segmenti araçta olduğu için çok da olumsuz bir durum oluşturmamaktadır.

Aracın ses yalıtımına gelirsek; 120’den sonra rüzgar sesi eğer ses sistemi kapalı ise rahatsız edecek biçimde malesef. yol gürültüsü ise eskisi makyajlı Colt’a göre hemen hemen aynı, üzerinde bridgestone lastikler ise yol sesini arttırır durumda. Yol sesi olarak 2005-2008 model coltlara göre baya bir yol katedilmiş durumda. B segmenti güncel modellere göre ise yol sesi konusunda sert lastik haricinde çok da fark olmadığını düşünmekteyim.

Aracın plastik kalitesinden yana çok fazla birşey söyleyemeyiz. Aracın bulunduğu segment araçlara göre çok da farklı malzeme kalitesi olmadığını unutmamak gerekiyor. Bazı yerlerde ise fazla kaliteli ürünler kullanıldığını göremek garibime gidiyor. En fazla kullanılacak malzemelerin kaliteli oluşu bizim aslında nereleri kullanacağımızı ve nerelerin yıpranacağını aslında yıpranamayacağını gösterir gibi. en basit örneği ise kapı kolu. Kapı kolunu bir çok marka metal görünümlü plastikten yaparken spacestarda üstü kromajlı dökme demir kullanılmış olması garipsetti. aynı şekilde klima ve ses sistemi düğmeleri kolay kolay bozulacak yıpranacak cinste görünmemekte.

Sonuç:

Spacestar 1,2lt’lik motoruna göre yeterince tatminkar performans ve verimlilik verirken içerisindeki donanımları ile b segmenti hatchback araçlar arasından kendisini sıyıracak durumda.

Fotoğraflar:

Ve video:

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla