Teknik Makaleler

DSM Fakir Bloklu Evolar

Ekleyen Vedat Özgürel

80 sonları 90 başlarında Mitsubishi ile Chrysler bir anlaşma ile DSM Diamond Star Motors adı altında Normal Illinois’de bir fabrika kurdular. Öncesinde ise petrol kriziyle küçük motorlu araçları Mitsubishiden alıp Dodge Colt adıyla satmışlardı.

DSM ile Plymouth, Eagle ve Mitsubishi markaları Americada üretilmeye başlandı. Hemen hemen herşeyiyle aynı olan araçlar Mitsubishi Eclipse, Eagle Talon ve Plymouth Laser idi.

1. jenerasyon ile fazla popülerliğe sahip olmayan araçlar 1999 Mitsubishi Eclipse’in The Fast & Furious filminde Paul Walker’ın kullanmasıyla popülerliğe kavuştu.

Dört çeker her gün

Bu 3 aracın sürekli 4 çeker sistemi ralli kaynaklı Mitsubishi Evo III’ten gelmekte idi. Yüksek kavrama neticesinde DSM araçları Amerika’da Drag yarışlarında çok kez kullanıldı.

4G63

Motor bloğu Evo I-III ile kullanılan 2.0lt’lik DOHC 4silindirli Turbo motordan oluşmakta idi. 210HP ile günümüz şartlarında çok parlak güce sahip olmayan motor; üzerine eklenebilecek modifiye parçalarıyla 1000HP’leri zorlayacak bir bloka sahipti.

Krank yürümesi

İlk jenerasyonlardaki 6 vidalı bloka nazaran 2. jenerasyonda daha ince üst kapak ile 7 vidalı blok kullanıldı. 7 vidalı olması 500HP’ye kadar herhangi bir sorun yaratmamakla birlikte daha yukarılara çıkması halinde ilk jenerasyonun üst kapağının takılması daha uygun olmaktadır.

Fiyat

Ülkemiz şartlarının aksine Amerikada 100bin mildeki 1997 Eclipse GSX’i 4000$ civarına alınabildiği için Evo potansiyeli olan bir aracın neden fakir bloklu Evo olduğunu açığa çıkarır durumdadır :)

Kaynak: Carthrottle sitesinden Türkçeye birebir çevrilmiş olup JDM Spirit Turkey yazısıdır. izinsiz kopyalanması yasaktır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla