Teknik Makaleler

Subaru nasıl AWD ustası oldu

Ekleyen Vedat Özgürel

Subaru’nun AWD ustası olması tamamen şans eseri oldu. 1969’da güneydoğu Japonya’daki elektrik şirketi olan Tohoku Electric Power Co. Land cruiser filolarını değiştirmek istediler (hikayenin başka versiyonlarında jip tarzı araçlarını değiştirmek yani Mitsubishi JH’ı kastediyorlar). Çalışanlar sürekli karlı ve zorlu şartlarda araç kullanıyorlardı. Araçlar konforsuz ve yetersiz hatta karlı havalarda canvas üstlerin çıkması ve soğuk havanın içeri girmesinden şikayetçilerdi.

Buna göre 4WD araçlar kamyon ve jip tarzı araçlar haricinde kullanılmıyorlardı. Bunu gören Subaru ilk AWD binek araçları üretmeye başladı.

Fuji Heavy Industries ff-1 ile önden çekişli araç konusunda tecrübeli idi. O zamanlar çoğu japon araçlar arkadan itişli idi çünkü motorlarının ağırlığı (yedek lastikleri dahil) ön lastiklerin üstündeydi, ve bu sayede çok iyi yol tutunması ve karda sanılanın aksine iyi bir yol tutuş sağlıyorlardı.

Tohoku Electric’in müdürü Subaru satıcısına gitmesiyle kader ağlarını ördü ve ff-1 wagonu 4 çeker yapıp yapamayacağını sordu.

Subaru teklifi kabul etti ve Datsun 510 wagondan alınan arka diferansiyeli ff-1’e ekleme işlemini yaptılar. O sırada Nissan zaten Subaru’nun %20sine sahipti (bu yüzden modern impreza diferansiyelleri arkadan itis Nissanlarla gayet iyi çalışmaktadır). AWD wagonlar 20mm daha yüksekti. ff-1’in boxer motoru ise Subaruların şablonu haline bu sayede geldi.

Tohoku Electric’e 8 adet özel AWD ff-1 1000 wagon yapıldı. Subaru Fuji Heavy Industries’e prototipi gösterdi ve seri üretime almayı düşünmeye başladılar. Fuji Heavy Industries Subaru’nun ana şirketi idi.

Model ömrünü bitirirken Subaru ff-1 1300G prototipini 1971 Tokto oto şovunda gösterildi. ff-1’lerin selefi olarak Leone 1971’te direk fabrikadan AWD olarak çıktı.

Tohoku Electric’in 8 aracı da 5 sene öncesine kadar duruyor idi fakat 2011’deki Tohoku depremi ve Tsunamisi ile yok oldu.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla