Teknik Makaleler

Subaru BRZ Hakkında Herşey

Ekleyen Kaan Bozkurt

İsim
Subaru’nun Toyota’yla ortak geliştirdiği spor otomobil olan BRZ, ismini 3 temel elementten almaktadır.

B: Boxer Engine(Boxer motor)
R: Real-Wheel Drive(Arkadan İtiş)
Z: Zenith (Zirve/Doruk Noktası)

Boxer Motor – Mühendislik
Aracın motoru ise tam bir japon mühendisliğinin birleşimi olarak nitelendirilebilir. Motor, Subaru’nun karşılıklı yatay 4 silindir boxer motor dizaynıyla Toyota’nın D-4S enjeksiyon sisteminin birleşimi sonucu ortaya çıkmıştır. FA20 motor koduyla anılmaktadır.

FA20 H4 Boxer Motor: 2.0lt(1998cc)
Subaru AVCS (Aktif Valf Kontrol Sistemi) ve 16-valve DOHC
Toyota D-4S Enjeksiyon Sistemi
200hp @7000rpm
205nm @6400-6600rpm
Sıkıştırma Oranı: 12.5:1

Performans
0-100km/h: 7.6saniye(manuel için)
Son hız: 226km/h(233km/h olarak da belirtiliyor bazı yerlerde)
Çeyrek mil(1/4mile)/400metre: 14.7sn’de almaktadır.

Torsen kilitli difransiyele sahip arkadan itiş sistemi:
Aracın aktarma organları ise ön ortadan motorlu arkadan itişli(FMR=front mid-engine real wheel) yapıya sahiptir. Güç aktarım sistemi olabildiğince alçak ve motor da olabildiğince arkaya yerleştirilerek ağırlık merkezi alçaltılmış ve ağırlık dağılımı optimize edilerek mükemmel sürüş dinamikleri ve nefes kesici bir sürüş deneyimi elde edilmiştir. Ortaya saf sürüş keyfi çıkmıştır.

WRX STI’daki sınırlı kaymalı diferansiyel ile aynı türde geliştirilmiş Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel bir yandan yüksek hızla viraj alırken yol tutuşunu iyileştirerek yolda kalmanıza yardımcı olur, diğer yandan da bozuk yollarda konfor ve kontrolünüzü arttırır.

Zirve noktasından kasıt ise aracın mekanik ve hissiyat olarak her otomobil severin(petrolhead) sürmek isteyeceği saflıkta olduğunu belirtmek içindir. Bir sürücüye en üst düzeyde keyif ve duygu yaşatmaktadır. Motor olabildiğince hafif tasarlanarak aracın ağırlık dağılımının 53% önde 47% arkada olması sağlanmış. Ayrıca motor olabildiğince alçak konumlandırılarak ağırlık merkezi olabildiğince aşağıda tutulmuş. Nissan GTR’dan daha alcak ağırlık merkezine sahiptir. Lexus LFA’den ise yaklaşık 1cm yukarıda ağırlık merkezine sahiptir.

Şanzımanlar
Ünlü Japon şanzıman üreticisi Aisin’le Toyota’nın ortak geliştirdiği manuel şanzıman veya klasik ıslak tork konvertörlü tam otomatik şanzıman seçeneğine sahiptir. Ancak bu otomatik şanzıman yazılımsal olarak geliştirilmiş ve bir çift kavrama kadar hızlı cevap verebilecek şekilde kodlanmıştır. Şanzımanda Sport(spor), Snow(kar) ve Normal olarak 3 farklı mod vardır. Araçların genelinde tork algılamalı sınırlı kaydırmalı kilitli difransiyel vardır.

Jantlar
205/55R16  Yokohama dB Decibel E70 lastikle veya 215/45R17 ebatında Michelin Primacy HP lastikle geliyor, ancak ülkemizde sadece 17inç opsiyonu ile gelmektedir.
SUBARU BRZ’de yaysız ağırlığı düşürüp sürüş tarzınızı keskinleştiren alüminyum alaşımlı jantlar kullanılmıştır.

17inç jant lastik seçeneği:

Dış Tasarım
Subaru BRZ, Toyota GT86 ile ortak tasarlanmıştır. Toyata’nın GT2000 modelinden ve efsane model AE86’dan esinlenilerek aracın yürüyeni ön ortadan motorlu arkadan itişli(FMR=front mid-engine real wheel) şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca boxer motorun sayesinde aracın ağırlık merkezi olabildiğince yere yakındır. Bunun sonucunda aracın sürtünme katsayısı Cd=0.27’dir.

İç Tasarım
2+2 oturma pozisyonu sayesinde ön koltukların alçak konumlandırılması sağlanmıştır. Satıldığı ülkelere bağlı olarak iç tasarım değişebilmektedir. Ön konsol gümüş, elfreni ve vites topu kırmızı dikişli, siyah zemin göstergeler, satıldığı ülkeye bağlı olarak start stop engine butonu, yine satıldığı ülkeye bağlı olarak siyah/kırmızı deri ve alcantara döşeme veya full siyah deri ve Alcantara döşeme olabilmektedir. Opsiyonel olarak dokunmatik navigasyon eklenebilmektedir.

Peki siz Subaru BRZ hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla