Teknik Makaleler

Toyota GT86 nasıl doğdu? Araç hakkında bütün detaylar

Ekleyen Kaan Bozkurt

Toyota’nın Subaru’yla ortak geliştirdiği spor otomobil olan GT86, Toyota’nın efsanevi modeli olan AE86’dan ismini almaktadır. Toyota’nın bu tarz spor otomobilleri Japonca’da Sekiz-Altı anlamına gelen “Hachi-Roku” olarak da anılmaktadır.

Mühendislik – Boxer Motor
Aracın motoru ise tam bir japon mühendisliğinin birleşimi olarak nitelendirilebilir. Motor, Subaru’nun karşılıklı yatay 4 silindir boxer motor dizaynıyla Toyota’nın D-4S enjeksiyon sisteminin birleşimi sonucu ortaya çıkmıştır.  4U-GSE motor koduyla anılmaktadır. Aracın aktarma organları ise ön ortadan motorlu arkadan itişli(FMR=front mid-engine real wheel) yapıya sahiptir. Güç aktarım sistemi olabildiğince alçak ve motor da olabildiğince arkaya yerleştirilerek ağırlık merkezi alçaltılmış ve ağırlık dağılımı optimize edilerek mükemmel sürüş dinamikleri ve nefes kesici bir sürüş deneyimi elde edilmiştir. Ortaya saf sürüş keyfi çıkmıştır.

4U-GSE H4 Boxer Motor: 2.0lt(1998cc)
Subaru AVCS (Aktif Valf Kontrol Sistemi) ve 16-valve DOHC
Toyota D-4S Enjeksiyon Sistemi
200hp @7000rpm
205nm @6400-6600rpm
Sıkıştırma Oranı: 12.5:1

Performans
0-100km/h: 7.6saniye(manuel için)
Son hız: 226km/h(233km/h olarak da belirtiliyor bazı yerlerde)
Çeyrek mil(1/4mile)/400metre: 14.7sn’de almaktadır.

Motor olabildiğince hafif tasarlanarak aracın ağırlık dağılımının 53% önde 47% arkada olması sağlanmış. Ayrıca motor olabildiğince alçak konumlandırılarak ağırlık merkezi olabildiğince aşağıda tutulmuş. Nissan GTR’dan daha alcak ağırlık merkezine sahiptir. Lexus LFA’den ise yaklaşık 1cm yukarıda ağırlık merkezine sahiptir.

Şanzımanlar
Ünlü Japon şanzıman üreticisi Aisin’le ortak geliştirilmiş Toyota TL70 isimli manuel şanzıman veya klasik ıslak tork konvertörlü tam otomatik şanzıman seçeneğine sahiptir. Ancak bu otomatik şanzıman yazılımsal olarak geliştirilmiş ve bir çift kavrama kadar hızlı cevap verebilecek şekilde kodlanmıştır. Şanzımanda Sport(spor), Snow(kar) ve Normal olarak 3 farklı mod vardır. Araçların genelinde tork algılamalı sınırlı kaydırmalı kilitli difransiyel vardır.

Jantlar
205/55R16  Yokohama dB Decibel E70 lastikle veya 215/45R17 ebatında Michelin Primacy HP lastikle geliyor, ancak ülkemizde sadece 17inç opsiyonu ile gelmektedir. Toyota Racing Devolepment(TRD) tarafından geliştirilmiş limited edition gt86’lar ise 225/40R18 ebatında Yokohama Advan Sport veya Michelin Pilot Sport 3 lastikle sunulmaktadır.

17inç jant lastik seçeneği:

Dış Tasarım
Toyota GT86 tasarlanırken GT2000 modelinden ve efsane model AE86’dan esinlenilerek aracın yürüyeni ön ortadan motorlu arkadan itişli(FMR=front mid-engine real wheel) şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca boxer motorun sayesinde aracın ağırlık merkezi olabildiğince yere yakındır. “Neo Functionalism” tasarım anlayışıyla üretilmektedir. Bunun sonucunda aracın sürtünme katsayısı Cd=0.27’dir.

Tasarımcılar ise bu aracı tasarlarken amaçlarının özgün/merak uyandıran tasarıma, olağanüstü dengelenmiş performansa ve yol tutuşa, ayrıca bir spor otomobile göre başarılı yakıt ekonomisine sahip arkadan itişli bir spor otomobil yapmak olduğunu belirtiyorlar.

Bütün bunlar birleşince düşük yakıt tüketimi ile düşük hızlarda çevik, yüksek hızlarda dengeli yol tutuşuna sahip spor bir otomobil ortaya çıkmıştır. Arka spoyler ve çift krom egzoz aracın güçlü görünümüne fayda sağlamaktadır.

İç Tasarım
2+2 oturma pozisyonu sayesinde ön koltukların alçak konumlandırılması sağlanmıştır. Satıldığı ülkelere bağlı olarak iç tasarım değişebilmektedir. Ön konsol siyah, elfreni ve vites topu kırmızı dikişli, beyaz zemin göstergeler, satıldığı ülkeye bağlı olarak start stop engine butonu, yine satıldığı ülkeye bağlı olarak siyah/kırmızı deri ve alcantara döşeme veya full siyah deri ve Alcantara döşeme olabilmektedir. Opsiyonel olarak dokunmatik navigasyon eklenebilmektedir.

Peki siz Toyota GT86 hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla