İncelemeler

İnceleme || Subaru Levorg: Miras, Devrim & Gezici

Ekleyen Kaan Bozkurt

@furkan_10’nun aracı olan BRZ’sinin ilk bakımı için İzmir Bayraktar Otomotive gittik. Bakım sırasında beklerken Levorgu inceleme fırsatım oldu. Fotoğraflarla elimden geldiğince anlatayım.

Öncelikle isminden başlayalım: Levorg ismi İngilizcedeki 3 ayrı kelimenin harflerinden oluşmaktadır. LEgacy(Miras), reVOlution(Devrim), touRinG(gezi/tur).

Aracın önünden başlayacak olursak, özetle: agresif, sportif ve kaliteli. Subaru’nun ruhu sti’a benzer hava girişli kaput ve krom detaylara sahip ön tampon aracı gayet şık gösteriyor. Kaslı ön tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Hava girişli kaput işlevsellik adına çok büyük öneme sahip, turbo beslemeli Subaru Boxer motorun her daim taze ve temiz havayla beslenmesini sağlıyor.*

Aracın ön tarafında diğer dikkat çeken nokta ise “Şahingözü” tasarımlı ön farları; yırtıcı bir kuşun keskin bakışlarını andırıyor. LED teknolojisine sahip ön farlar agresif bir görünüm sunarken güvenli bir sürüş için gerekli olan aydınlığı da sunuyor.*

Yine aracın dışından devam edecek olursak, tasarımı bir insana SW hastası yapacak cinsten. Aracın arkasındaki detaylar tamimiyle ben günümüz aracıyım, modaya ayak uyduruyorum öte yandan da oldukça sportifim diyor. LED arka stoplar, çift egzost çıkışı ve rahat yükleme alanı ile oldukça başarılı. Balık sırtı anten ve spoiler gibi tasarlanmış cam üstü sportiflik katmış…

Bütün bu detaylara 16-17 gibi sıradan jantlar eşlik edemezdi. 18inç sportif bir jant ile aracın sportifliği ve kalitesi burada da sağlanmış.

Aracın içine girdiğimiz zaman her yeri ben kaliteliyim ve sportifim diyor. Malzemelerin dokunma hissi, tasarımı herşeyiyle çok başarılı olmuş.

Kapı içlerindeki deri ve mavi dikiş ile krom detaylar oldukça şık olmuş. Kapılardaki bu kalite bütün kapılar için geçerli!

Bir sürücü için olmazsa olmaz, tümü otomatik camlar:

Ön konsola gelirsek burada da sportiflik ve kalite hissi devam ediyor:

Yükseklik ve Derinlik Ayarlı D-Form Direksiyon; Yaşayacağınız sürüş deneyimiyle ilgili temel temas noktası olduğundan, direksiyon çok büyük öneme sahip. Levorg’un Sportif, D-Formlu direksiyon simidi; boyutu, kalınlığı ve ele iyi oturan şekli ile sürüş keyfine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda geniş ayar seçeneğine sahip, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon sürücüye ideal oturma pozisyonunu ayarlamada yardımcı oluyor.

Direksiyon üzerinde konumlandırılan kumandalar müzik sisteminin kontrolünü parmaklarınızın ucuna taşırken, öte yandan da SUBARU Akıllı Sürüş (SI-DRIVE) sisteminin kontrolünü sağlıyor. SI-DRIVE sürücünün sürüş stili, sürüş beklentileri ve sürüş koşullarına uygun motor ve şanzıman karakteristiğini seçme imkanı sunuyor. Sistem; Intelligent (Akıllı) ve Sport (Spor) olmak üzere 2 farklı sürüş programı alternatifi sunuyor. ‘Akıllı’ mod daha sakin bir sürüş sunarken, ‘Spor’ ise artan güç ve hızlanma değerleri ile birlikte daha heyecan verici bir sürüş deneyimini beraberinde getiriyor.

Daha etkileyici bir sürüş deneyimi için sürücü manuel moda geçiş yaparak direksiyona entegre vites değiştirme pedalları kullanabilir. Hassas vites geçişleriyle sürüş konforuna katkı sağlayan altı kademeli CVT (Sürekli Değişken) otomatik şanzıman, hızlı vites geçişleriyle ise sürücüye sportif bir sürüş hissi yaşatıyor.

LINEARTRONIC CVT: Beklentilerinizi Yükseltin
Dört Tekerlekten Çekişe (AWD) sahip binek otomobil, Subaru tarafından dünyaya tanıtıldığında son derece yeni bir kavramdı. Böylece AWD teknolojisinin kullanıcı gözündeki algısı da tamamen değişti. Değişim Levorg’da kullanılan Lineartronic CVT otomatik şanzıman ile devam ediyor. Sarsıntısız vites geçişleriyle dikkat çeken hafif şanzıman son derece hassas ve canlı bir karakter ortaya koyuyor. Böyle bir şanzımanın da sıradan bir vites topuzu olamazdı. Arabanın her yerinde devam eden, deri ve mavi dikişlere krom, piano black detaylar eşlik ediyor ve sportifliği burada da yaşatıyor.

İçeride her şey bir bütün içinde insana keyif veriyor:

Ön koltukları oldukça başarılı, arkada bu başarı devam etmekte:

Levorg sadece sportiflik, kalite ve performanstan ibaret değil. Aynı zamanda oldukça güvenli. Lüks araçlardaki sıradan güvenlik ekipmanlarının yanında Subaru’ya özel ekstra güvenlik ekipmanları yer almaktadır. Subaru’nun son teknoloji sürüş destek sistemi olan EyeSight, neredeyse insan gözü kadar etkin olan mükemmel görüntü tanımlama ile üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan iki stereo kamera kullanır. Potansiyel bir tehlike algıladığında sürücüyü uyarır ve kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren de uygular. Bunun gibi geliştirilmiş üvenlik performansıyla EyeSight, sürücü üzerindeki yükü azaltır ve Levorg’teki güvenlik hissini artırır.

Peki kaputun altında ne var derseniz, Klasik SUBARU!
SUBARU BOXER motoru, 180 derece açıyla karşılıklı yatay konumlandırılan pistonları sayesinde diğer motor tiplerine oranla daha alçak ve basık bir profil ortaya koyuyor. Bu yapı motor ve bununla birlikte araca daha düşük bir ağırlık merkezi ve daha dengeli bir ağırlık dağılımı kazandırıyor. Karşılıklı yatay konumlandırılan silindirlere sahip motor bloğu içerisindeki tüm ağır hareketli parçalar; bağlantı biyelleri, pistonlar, eksantrik mili ve supaplar olabildiğince alçak ve yatay bir düzlemde konumlandırılmış durumda. Bu sayede Subaru araçları alışagelmiş sıralı veya V tipi motorlara sahip araçlarla kıyaslandığında yol tutuş ve performans avantajları sunuyor.

170beygirlik turbo boxer motorun etkileyici tork bandı sürücüye keyifli dakikalar yaşatıyor.
170hp @4.800-5.600rpm
250nm tork  @1.800-4.800rpm

Showroom’da kardeşleriyle güzel pozlar yakalama fırsatı buldum. Hepsi usul usul yeni sahiplerini bekliyordu.

Her güzel şeyin bir cezası olacak değil mi? Ülkemiz döviz kurları vergiler derken bu impreza ve legacy’nin ortak birleşimi D segmenti SW araç hiç de az olmayan etikete sahip:

Aslında aracın fiyatı yüksek değil, premiumlardan farksız kalitesi, donanımları bu fiyatı hak ediyor bence. bmw 3 serisi sw araçtan daha asil daha sportif ona göre daha uygun fiyatı…

Not: Bu araçta EyeSight yok diye biliyorum. Plus pakette var.
Kaynak: Subaru Levorg web sayfası ve tanıtım broşörlünden bazı kısımlar alınmıştır.

Levorg hakkında düşünceleriniz nedir? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla