Teknik Makaleler

Başarı Öyküsü: Mitsubishi Outlander PHEV

Ekleyen Kaan Bozkurt

Küçük elektrikli araçları ile bilinen Mitsubishi, bize bir sürpriz ile geldi. Şimdi, bu marka oldukça başarılı bir fişli melez(plug-in hybrid) araca sahip.

Başta cüssesi ile büyük heybetli bir arazi aracı gibi gözükse de sadece bataryalarını kullanarak bir günde 50km yol gidebilmektedir. Bu da birçok kullanıcının günlük kullanımından daha fazla. Akşam isterseniz fişe bağlayıp şarj edebilir, uzun mesafe gitmediğiniz sürece elektrikli motorlarıyla devam edebilirsiniz ve benzinli motoruna hiç ihtiyaç duymazsınız.

Sadece bu hybrid yapısı ile başarılı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başarısının arkasında geniş hacim, dış görünüşü, konforu ve 4 çeker sistemi de etkili.

2017 model Mitsubishi Outlander PHEV’in görünüşü herkesi etkilemeyebilir. Alışagelmiş tipik bir tasarımı var. Ancak bir sportif arazi aracı(SUV) olarak doğru sürüş modu ile sizi mutlu edecektir. Haftasonu partisinde ihtiyacınız olan herşeyi sığdırabileceğiniz ferah bir araç. Aslında haftasonu pikniğe gidecek doblosu olan enişteler için biçilmiş bir kaftan. Yani benzinli motoru sayesinde geniş menzili olan bir elektrikli araçtan farkı yok bu koca aygırın!

Teknik açıdan konuşacak olursak, Mitsubishi Outlander PHEV özgün bir iki yaşamlı melez otomobil. Sadece elektrikli otomobil gibi davrandığında 50km menzili olan Outlander PHEV, bir şehir insanının günlük kullanımda işe, eve gidip gelirken; çocuğunu okula bırakırken kullanıp aynı zamanda aracı gün içinde şarj edebilir. Öte yandan da 2 farklı modu(seri ve paralel) olan bir hybrid(melez) otomobil olabiliyor. Seri hybrid(melez) modunda benzinli motor bataryalar için şarj dinamosu olarak çalışırken, paralel hybrid modunda benzinli motoru ve elektrikli motorları aracı birlikte hareket ettiyor ve böylece yüksek hızlarda ve performanslı kullanımlarda daha verimli olması sağlanıyor.

Bütün bu modlar arasındaki geçişleri hissetmeniz zordur. Herşeyi Outlander PHEV kendi başına halletmektedir. Ancak sürücü olarak kontrolün sizde olmasını isterseniz kontrole müdahale edebilirsiniz. Bataryaların azaldığını görünce hybrid moduna alıp benzinli motorun bataryaları şarj etmesini sağlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman da elektrikli moduna alabilirsiniz.

Outlander PHEV’in bu bütün modları bataryaların şarj durumuna bağlı olarak kullanılabilir. elektrikli modunda 120km/saat hıza ulaşabilirsiniz.
Öndeki elektrikli motor normal olarak her zaman çalışır ve aracı tek başına veya benzinli motorla birlikte ön tekerlerden hareket ettirir. Arka tekerleri tahrik eden ikinci bir elektrikli motor mevcut ve bu sayede 4 çeker sistemi oluşturulmuştur. Ön ile arka aks arasında herhangi bir mekanik bağlantı yani şaft olmamasına rağmen S-AWC sistemi aracı düzgünce kontrol eder. Yani kötü kış koşullarında, karlı havalarda LOCK(kilit) butonuna basarak aracı 4çeker sisteminde stabil bir şekilde kullanabilirsiniz.

Plug-in hybrid, Türkçesi fişli melez demek bataryaları şarj etmek için bağlantı birimi olduğunu belirtir. Outlander PHEV’de ise 2tane bağlantı yuvası var. Birincisi normal şebeke elektriğine bağlamak içindir ve boş bataryayı 3 buçuk saatte şarj etmektedir. Diğeri ise hızlı şarj sistemi olan CHAdeMO yuvası ile 30-40dk da tamamen şarj edebiliyorsunuz.

Sürüş hissi olarak elektrikli araçlarla aynı olan Outlander PHEV, 1845kg’lik ağırlığını hissettiriyor. Oldukça basit bir vites topuzu var. D(Drive-ileri), R(reverse-geri), N(neutral-boş) veya B(brake-fren). Kullanıcı olarak performans veya ekonomi seçimi yaparak aracın frenlerden enerji kazanımını sağlayabilirsiniz. Elektrikli direksiyonu kullanımı gayet rahatlatsa da virajlarda geri bildirim olarak biraz eksik kalıyor. Sürücüye virajı alırken neler olduğunu hissettirse daha iyi olabilirmiş. Süspansiyonları başarılı olsa da kalitesiz yollarda bi kademe daha konforlu olsaydı dedirtiyor. Ana bilgi ekranında sade basit bilgiler yer alıyor. Kullanıcının isterse geçmiş yakıt bilgileri, detaylı yakıt ekonomisi gibi daha detaylı bilgilere ulaşabileceği menü olabilirmiş.

2014 yılında dünyada, Outlander PHEV niye en iyi 3. satan elektrikli araba ve en iyi 1. satan plug-in hybrid araba oldu? Çünkü özellikle emisyon savaşlarında ortamın kızışması ve elektrikli & hybrid araçlara verilen desteklerin burada yardımı büyük olsa da her gün işe gidip gelen mütevazi hayatını tamamladığını düşünen sürücüler için bu yalın ve sade ama işlevsel araç güzel bir seçim olacaktır. Her geçen yıl Outlander PHEV satış ve ödüller anlamında şaşırtmaya devam ediyor.

Siz Outlander PHEV’i nasıl buldunuz? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla