2017 Honda NSX hakkında 7 Etkileyici Teknik Detay

Ekleyen Kaan Bozkurt

Yeni Honda NSX hakkında bazı haberleri sitede paylaşmıştık ancak NSX hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ortaya çıktığı günden beri görenleri büyülemeye devam eden araç hakkında ilginç detaylar ile de dikkat çekiyor. Bu ilginç detaylara gelirsek:

1. V6 motoru alışagelmişin dışında bir silindir açısına sahip.

V6 motor denildiğinde genelde 60 veya 90 derecelik silindir yerleştirme açısı kullanılır. NSX’in kalbindeki 3.5lt’lik V6 canavar ise 75derece gibi garip bir çok kullanılmayan bir açıyla oluşturulmuş. NSX’e özel bir açı değil ama çok az kullanılan bir açı. Isuzu’nun artık üretilmeyen V6 motorları da 75 derece idi.

Peki bu açının özelliği ne? Bütün mesele aracın ağırlık merkezini aşağıya indirmek. 90 derece ile daha aşağıda olmaz mı derseniz de 90 derecelik v6’lar 90derecelik v8 motorlardan devşirmedir ve titreşim sorunları vardır. Yani titreşim sorunu olmadan ağırlık merkezini indirebilecekleri en güzel açı 75 derece  8)

Bu değişik silindir açılı V6 ünite, NSX için özel olarak tasarlanmıştır.

Şimdi bu kadar bilgiyi verdik, biraz da bu güzel motorun sesiyle kulaklarınızın pasını silelim değil mi?


2. NSX, bütün “BEBEK” süper spor otomobillerin arasında en düşük ağırlık merkezine sahiptir.

Yukarıda bahsettiğimiz ağırlık merkezini düşüren güzel V6 üniteyle 9ileri çift kavramalı hafif bir yarı otomatik şanzıman eklenerek oldukça yere yakın bir montaj imkanı sağlanmıştır. Sınıfında ağırlık merkezi yere en yakın olan araçtır.

3. Gerçek fren pedalını taklit eden elektronik fren pedalı var.

Yeni NSX’te geleneksel fren pedalı yerine, elektronik bir fren pedalı var. İlk düşündüğünüz şey hissiyatı kötü müdür değil mi? Şaşırtıcı bir şekilde değil!

Bir referans noktasına göre frene basma miktarınızı algılayıp pedal sertliğini buna bağlı ayarlayarak size gerçek bir hidrolik sistem hissi yaratmaya çalışıyor. İşe yarıyor mu derseniz EVET işe yarıyor!

Hatta F1 pilotu onaylıdır. Fernando Alonso frenlemesini çok beğendiğine dair tweet bile attı.

4. Öndeki özel küçük motorları ise hem düzlükte hem virajlarda daha iyi gitmesini sağlıyor.

NSX ayıca 3tane de elektrikli motora sahiptir. Önde her biri 37beygir olan 2tane elektrikli motor yukarıdaki görseldeki gibi bir kuruluma sahiptir. Aynı zamanda bir tane de arkada motorun volanına bağlı elektrikli motor vardır. Böylelikle düzlükte daha hızlı olmanızı sağlar ve aynı zamanda tork ihtiyacına daha hızlı cevap verir. Bu hibrit kurulum virajlarda da size iyi bir hızlanma sağlar.

Öndeki motorlar tek yönlü debriyaj sayesinde tek başlarına veya beraber çalışabilirler ve bu motorlar aracın hareket yönünde veya tersi yönünde tork uygulayabilirler. Özellikle siz aracı limitlerinde kullanırken çizgiye sokmak için ön aks üzerinde tork ihtiyacı olabilir ve bu şekilde karşılanabilir.

Bu size sınırlı kaydırmalı kilitli difransiyele(LSD) benziyor gibi değil mi  ;D Ama değil, ondan daha da güzel bir çözüm. LSD ile ters yönde tork uygulanamazken bu motorlar ile uygulanabilir, ve bir difransiyel yük altında çalışırken bu sistem gaza basmanız bile aracı çizgide tutmak için çalışabilir. Bunu test edip onaylayan yabancı otomobil sitesi editörleri de var  ;D

5. Çirkin kanatlar olmadan downforce(yere basma kuvveti) oluşturur.

Aerodinamik yapısı ile ilgili şu videoyu izleyip fikir edinebilirsiniz. Videonun özelliği niteliğindeki detaylara aşağıda devam edelim.

NSX hava akışıyla ilgili çok zekice şeyler yapıyor. Kaputtan girip çamurluklardan çıkan hava aracın önünde yere downforce(yere basma) sağlamaktadır. HAva aracın yanlarından geçerek arka tekerlerin önünden girer, arka stopların üzerinden ve tampondan çıkarak downforce sağlar. Ayrıca opsiyonel kanat(spoiler) ile ekstra downforce elde edilebilir. Halk arasında “Ducktail” diye geçen bu spoiler görsellikten ziyade fonksiyonellik katıyor.

Bu ufak kurnazlıklar ile büyük garip spoilerlar ve parçalar olmadan aracın ihtiyacı olan tüm yere basma etkisi elde ediliyor.

6. A sütunları ince olmasına karşın aşırı sağlam.

A sütunu modern araçların çoğunda dayanıklı olması için görüş açısını bozacak düzeyde kalın oldular. Ancak bu konuda NSX eskisi gibi görüş alanını kapatmayan normalden 33mm daha ince A sütunlarını, tek parça olan sütun ve direklere ayrıca özel robotlu ultra güçlü çelikten yapılmasına borçlu…

7. Bir Ferrari 458 Italia’dan daha sert ve rijit şasiye sahip.

Porsche 911 GT3(991), McLaren 12C ve NSX’in geliştirme takımları analiz için kullandıkları Ferrari 458 Italia’ları parçaladılar. Biri neredeyse tamamen parçalarına ayrıldı, önemli bilgiler için feda edildi denilebilir de  ;D Bu parçaların yardımıyla bazı analizler yapıldı ve araçlar üzerinde karşılaştırmalar yapıldı. 3D basılan ultra güçlü çeliklerin, kullanılan tekniklerin sayesinde dinamik burulma direnci olarak NSX’in yaşam alanı 458 Italia’nın yaşam alanından 3kat daha güçlü. Statik burulma direnci olarak ise 2kat daha güçlü. Yani sınıfındaki en sağlam, rijit araba olduğunu da gösteriyor  8)

Not: Bütün yazılı içerik JDM Spirit Turkey’e aittir. İzinsiz kopyalanamaz.
Görsel kaynak: https://www.carthrottle.com/post/7-fascinating-technical-facts-about-the-2017-honda-nsx/

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla