Testler

Test|| 2017 Honda Civic 1.6

Tasarım: Tasarım olarak fütüristik bir tasarım hakim ve civic hb’deki fütüristik hava sonunda sedana da geçti. tasarım olarak ya sev ya terket gibi bir risk alınmış gibi daha çok. Executive’le gelen Led farlar daha güzel görünmesinin yanında arkada stoplar c formlu bir halde. Aracın çizgileri sportif bir sedan bilgisi vermesiyle birlikte panamera’dan aşina olduğumuz bir arka cam sportifliği vurgulamış.

Motor, Performans: CVT şanzıman performansı hiç öldürmemiş diyebiliriz. 1.6lt’lik eski diyebileceğimiz 125PS’e sahip atmosferik ünite araç ağırlaşmasına rağmen kasayı kaldırmakta zorlanmıyor. Bunun yegane sebebi ise sportif bir şekilde oranlanmış CVT şanzıman seyesinde. 0-100km/h hızlanması CVT’de çok parlak olmasada esneklik bakımından yolda giderken çok zorlanmayacağınız aşikar. LPG uyumlu motor artık DOHC yerine Elektrinik ile beraber daha az parça kullanımı olması için SOHC olarak geliştirilmiş.

Donanım, Konfor: Araç c segmenti olarak yeterli konfora sahip, üzerindeki 16″ ve 17″ jantlar ile yoldaki çukurlar hissedilmeyecek kadar sarsıntısız geçilebiliyor ve buna rağmen viraja hızlı girilmelerde süspansiyonun sert olduğunu da farkediyoruz. Motor sesi 3000 devire kadar duyulmazken rüzgar sesi ise 120’den sonra hissedilmeye başlanıyor ama çok büyük rahatsız edici boyutlara çıkmamaktadır.

Donanım olarak 17″ jantların her donanımda opsiyon olması Led farların sadece en üst pakette olması, navigasyonlu büyük multimedia ekranın en üst donanımda olması ve Kadranın Ekran olması en üst pakete dahil donanımlar olarak göze çarpıyor. Onun dışında en düşük orta donanımda olması gerektiğini düşündüğüm anahtarsız çalıştırma sisteminin orta donanımda olmayışı açıkçası üzdü.

Sonuç: Okuduğum yerlerde yorumlara baktıkça üretim hataları, iç mekan kalitesizliği vb. durumlar haricindec segmenti standartlarında bir araç olmuş ve yine çok satacaktır.

 

 

Test hakkında yorum yazmak için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla