Teknik Makaleler

90’lar Japon Spor Otomobilleri || Mazda Rx-7

Ekleyen Mesut Taşdemir

İş bu yazı donanım haber forumundan Legolas246 nickli arkadaşımızın yazısıdır. Kendi izni ile kullanılmıştır.

 

1988 yılında Yoichi Sato tarafından tasarlanmaya başlayan otomobil, 91 yılında ilk kez fabrikadan çıkabilmiştir. Japonya dışına ihraç edilen ilk twin turbo otomobil ünvanına sahipti. Tasarım olarak belki de beni listede en fazla etkileyen otomobil olduğunu söyleyebilirim. En beğendiğim değil, ama en estetik bulduğum diyebilirim. Aslında en beğendiğim araç tasarım olarak Rx-7 değil, fakat bu araç en estetik tasarıma sahip, çok oval benzersiz çizgilere sahip. Tam kelimelerle anlatamadım farkındayım, ama arkasını ,yanlarını çok dikkatli inceleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız diye düşünüyorum. Estetik işte. Bunda çocukken uzaktan kumandalı arabamın bir Rx-7 olmasının da etkisi olabilir.

91 yılında ilk üretildiğinde 252 beygir olan otomobil 1993 yılında 276 beygirine kavuşmuş ve sonrasında 2002 yılına kadar o şekilde devam etmiştir.Aracın sahip olduğu twin turbo sistemi gerçekten o yıllar için fazlasıyla teknolojiötesi ve karmaşıktı. Geliştirme aşamasında Hitachi’den yardım alınmıştı. Her iki turbo da 0.7 bar basıyordu. 1800 rpm den sonra ilk turbo devreye giriyor. 4000 rpm den sonra ikinci turbo devreye giriyor ve redline kadar o devam ediyordu. Sistem kompleks ve uygulamasının zor olmasına rağmen, kağıt üzerinde inanılmaz güzel ve geniş bir tork eğrisi sunuyordu.

İlk prototip üretildi.

Mühendisler aracı testlere tabi tutuyorlardı. Araç normal kullanımda harikaydı, fakat performans kullanımında sistem  kesinlikle bir revizyona ihtiyaç duyuyordu. Çünkü kağıt üzerinde harika olan araba, yüksek tork değerleri yüzünden virajlarda çok fazla over-steer’e kalıyordu. (Bizzat patinaj denir mi emin olamadım. Understeer ve oversteer kavramlarına youtube’dan bakabilirsiniz. Hatta Top Gear Jeremy’in anlattığı bir video var, onu izleyin harika anlatıyor uygulamalı.)  Dipnot olarak şunu ekleyeyim: Tabiki Rx-7 sahiplerinin hemen hemen hepsi aracın bu değişken turbo sistemini ilerleyen yıllarda modifiye etmişler hem daha fazla güç hem de daha stabil bir sistem elde etmişlerdi. Aksi düşünülemezdi. Modifiyesiz bir japon otomobili, düşünemedi…

İkinci bir dipnot olarak şunu da ekleyeyim: Rx-7 lerde bu 1. turbo ile 2. turbo arası geçiş özellikle o yıllarda biraz problemdi. Ankara’da bir tane Rx-7 sahibi vardı (Kahverengi-turuncu olarak kalmış aklımda) sahibi de Onur diye biriydi yanlış hatırlamıyorsam. Sürekli Fm tuning’de takılırdı. Velhasıl, aracın ilk turbosu basmıyordu, bir türlü çözememişti bu sorunu.  Sonra ne yaptı, o araç hala duruyor mu bilmiyorum. Aynı şekilde bir tane de İstanbul’da vardı restorasyon geçirdi, fakat motor olarak kolaya kaçarak 2jz kullanıldı. Yani Wankel olmayan Rx7’ye Rx7 denir mi ona siz karar verin artık. Neyse konumuza tekrar dönelim. Rotary-Wankel motor zaten doğası gereği fazlasıyla sıcak çalışan bir ünite. Haliyle bu kadar sıcak altında çalışan çift turbo çabuk bozulma eğilimindeyidi. Aracın en büyük handikapı bu denebilir. Günümüzde bu aracı kurcalayanlar eminim daha iyi bir soğutma ile veya turbolar arası geçişi sağlayan sistemi geliştirerek bu sorunun üstesinden gelmişlerdir. Çünkü Youtube’da çılgın Rx-7’ler görüyorum halen.

Araba üretildiği yıllarda çok fazla ödüle layık görüldü. Playboy dergisi Dodge Viper ile aracı kıyasladı ve Rx-7’nin daha iyi olduğunu belirtti. Üretimi şu an için bitmiş olsa bile, çoğu otorite aracın günümüz spor araçlarına kıyasla bile çok saf bir sürüşü olduğunu söyler. Orta-ön motorlu aracın ağırlık dağılımının ön arka arası 50:50 olması, ağırlık merkezinin yere çok yakın olması, yapılmış en dengeli dönüş kabiliyetine sahip araçlardan biri ünvanını ona kazandırmıştır.

2015 de mazda bu aracın çizgilerinden esinlenerek oluşturduğu yeni bir aracı Tokyo Motorshow da tanıttı. Wankel motor olur mu üzerinde bilemiyoruz. Wankel motor emisyon konusunda ne yazıkki başarısız bir motor, Mazda bu sorunu özel bir katalitik konvertör ile veya başka bir şekilde çözmezse yakın gelecekte seri üretim bir Wankel motor görmemiz şu an için olanaksız görünüyor. “Mazda Rx- vision” dileyen google dan aratabilir. Evet bir sonraki aracımıza geçelim.

Son olarak şunu da ekleyeyim: Sanıyorum Tr de bu araçtan 9 tane bulunuyor.(Yanılıyor olabilirim.) Bir tanesi yukarıda da belirttiğim gibi 2JZ motora sahip. Diğerleri ne durumda bilmiyorum, fakat şu an için satın alma imkanınız, eğer sahibine reddemeyeceği bir teklif götürmediğiniz sürece, yok gibi görünüyor.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla