Teknik Makaleler

4WD-AWD Aynı gibi Ama Değil

Ekleyen Vedat Özgürel

Benzer isimler benzer görevlere nail olmaktadır. Son kullanıcı olarak aradaki farkı anlamak zor olsa söz konusu biz araba tutkunları olarak aradaki farkı farkedebiliyoruz çoğu zaman. Bu durum 4WD (Four Wheel Drive) ve AWD (All Wheel Drive) için de geçerli.

AWD

AWD olan bir araç 4 çekeri sürekli ve her zaman kullanmaktadır. Yönetimi ise limitli kaydırmalı diferansiyel veya elektronik baskı ile tekerleklerin rotasyon hız farkları düzenlenir ve yere tutunma maksimum hale getirilmektedir.

Normalde 2 çekerli ve açık diferansiyelli bir araçta güç az direnç gösteren tekere gider ve tek taraflı pati çekme durumu ortaya çıkar.

Kaygan bir yolda AWD bir araçla yol alırsanız diferansiyel ve baskı balatalarla güç olabildiğince eşit dağılır. En iyi AWD sistemi ise gücü tamamen bütün tekerlere dağıtıp kayma halinde kayan teker haricindeki tekerlere güç dağılımını yapan sistemdir.

Subaru WRX STI mükemmel AWD araçtır

Üreticiler Off-road kullanımı için AWD sistemini araçlarına kullandırmaktadır. Yani çoğu üreticinin aracı bu şekilde bir sistem kullanmamaktadır.

4WD

4WD ise kullanıcı seçenekli olarak gücün dağılmasını sağlayan sistemlerdir. Genellikle büyük boyutlu SUV’lerde kullanılan sürekli 4 çeker olmasını istemediğimiz düz yol kullanımlarında deaktif edilerek kullanılmaktadır.

Daha kompleks olarak 4WD araçlarda AWD gibi diferansiyel kilitli pozisyonda 50-50 güç dağılımı da ayarlanabilmektedir. bu sayede off-road koşullarında daha iyi ilerleyen araç asfalt kuru yolda bu şekilde kullanılmamalıdır çünkü akslar aynı hızda dönecek şekilde tasarlanmamıştır.

Normal viraj dönmede ön tekerler arka tekerlere göre daha fazla yol kateder ve dışarıda kalan tekerler en fazla yol katetmektedir. Aks kilitli bir şekilde kullanım kolayca understeer olmasına sebebiyet vermektedir.

Populer olan bir başka sistem ise Haldex 4 çeker sistemidir. Haldex kavrama tek veya bütün aksların otomatik ve akıllı bir biçimde yer değiştirmesi şeklinde vuku bulmaktadır. Bu sayede güç istendiği zamanlarda gerekli olan tekere iletilere üstte anlattıklarımıza nazaran daha iyi bir çekiş ortaya koymaktadır.

Güçlü araçlarda genellikle arkadan itiş kullanılırken 4 çeker sistemleri de Nissan GTR, Porche +11 Turbo S gibi yeni nesil hızlı araçlarda da kullanılmaktadır.

Yazı JDM Spirit Turkey’e ait olup izinsiz kopyalanması yasaktır.

 

Yorumlarınız için buraya tıklayıp yorumda bulunabilirsiniz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla