Haberler

JDM nedir? JDM Spirit nedir? JDM Kültürü nedir?

Ekleyen Kaan Bozkurt

JDM(Japanese Domestic Market) yani Japon iç pazarı anlamına gelen kendilerine özel ürettikleri araçlardır. Japonyada JDM kültürü yaygındır ve bu kültüre göre araçlarını gerek dış gerekse iç modifiyeler yapmaktadırlar. Hatta neredeyse bütün Japon üreticisinin JDM etiketiyle sattığı araç ve parçaları bulunmaktadır. Bu konuda en yaygın olan marka hondadır. JDM etiketine sahip honda motorları vardır. Ürettikleri yüksek güçteki motorları, diğer dünya ülkelerinde emisyon yasalarına göre düşürüp satarlar. Ancak japon pazarında bu motorlar herhangi bir kısıtlamaya uğramaz ve sadece kendi ülkelerinde bulunur. Doğal olarak o motorlar JDM motoru olur  ;D Bu kültür sadece motor gücü olarak değil kokpit, dış görünüş gibi bir çok dizayn unsurunda değişikliğin olmasına sebep olmuştur. Kendi pazarlarına özel tamponlar, göstergeler bulunur. Bu kültür o kadar yaygın oldu ki amerikadaki japon araç sahipleri araçlarını JDM aracına çevirmektedir. Yani motorlarını, tamponarını birçok parçalarını japonyadan getirtip ona göre tekrardan modifiye etmektedirler. Özetlemek gerekirse, JDM kültürünün amaci japon malzemelerini kullanarak aracı japonlaştırmaktır. Doğduğu ruha döndürmek de denebilir. JDM demek sağdan direksiyonlu araç demek değildir. Japonlar kendilerine özgü parçalar kullandıkları için araçların diğer dünya ülkelerine göre olan farklardır. Tabi bu durumu o kadar ciddiye alan kullanıcılar var ki aracını sağdan direksiyonlu yapıyorlar  ;D

Ülkemizde gerek yasalar gerekse yakıt fiyatlarından ötürü tam olarak bu kültürü yaşayamıyoruz ancak diğer yönlerden elimizden geleni yapabiliriz :)

Örnek vermek gerekirsek, lancer sahibi arkadaşların araçlarını görünüş olarak bir EVO’ya çevirmeleri JDM kültürü denilebilir. Aynı şekilde motorda bazı parçaları değiştirmek de bu kültüre girer. Daha hafif volant, daha dayanıklı baskı balata gibi işlemler de JDM kültürü’dür.

R34 skyline bir JDM aracıdır. Kendilerine üretmişlerdir ve modifiyeye açıktır. Japonlar böyle spor otomobillerinin dünyada da modifiye edildiğini görünce R35 GTR, BRZ gibi JDM kültürünün yaşandığı araçları da soldan direksiyonlu yaparak dünyaya açtılar. Avrupada veya amerikada bu araçları JDM’e özgü modifiye edebilirsiniz.

BRZ’nin kapak jantlı, düz boyasız tamponlu, uygun etiketli modifiye için o şekilde satılan özel paketleri bile vardır.

İşte bunlar JDM kültürü, ruhudur…

Bu kültür ise japon araçlarındaki sürüş zevki, yolla bütünleşme duygusu, aracın sürücüsüyle bir bütünlük oluşturması, gel beni sür hissi oluşturması gibi etkenler japon araçlarının her zaman ayrı bir dünya olduğunu göstermiştir ve JDM kültürü ile bunu daha arttırıp, tam anlamıyla yaşabiliriz.

İste bütün bunların sonucunda JDM ruhunu yaşadığımız bu sitede mitsubishinin slogani olan spirit of competition(yarışma ruhu)dan yola çıkarak JDMspiritturkey yaptık. :)

 

JDM kültürü hakkında yorumlarınız için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla