Teknik Makaleler

Wankel Motorun Tarihçesi -1

Ekleyen Vedat Özgürel

Rotary motor pistonlu motora alternatif olarak 1954 yılında Alman makine mühendisi Felix Heinrich Wankel tarafından ortaya çıktı.

Motor çok iyi çalışıyordu NSU müendisi Hanns Dieter Paschke otomobillerde ucuz bir şekilde seri üretimini yapana kadar otomobillerde tam anlamıyla kullanılmamıştı.

Tüm rotary motorların Paschke tasarımı olan “KKM 57P” baz alınarak üretilmiştir.

Motor nasıl çalışıyor?

Rotary motor oval bir çember ve içinde dönen rotordan oluşmaktadır. Rotor Reuleaux üçgenine benzer şekilde kenarları yuvarlatılmış şekildedir.  Merkezden kaçar şekilde dönmekte ve bu sayede 3 farklı yanma odası oluşturmaktadır.

İlk olarak hava yakıt karışımı ilk bölüme enjekte olurken sıkıştırma işlemi oluşup bujilerde patlama sağlanıp egzos kısmını oluşturuyor. tüm zamanlar aynı zamanda olduğundan sürekli dönen rotor sayesinde sürekli olarak hava yakıt karışımı yanma ve egzos işlemleri aynı anda olmaktadır.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Titreşimleri haricinde rotary motorların avantajları şu şekildedir:

-2 hareket eden parçaya sahip; rotor ve aks
-Ağırlıkların eşitlenmesiyle titreşimler oldukça azdır
-Aynı eşdeğer güçte olan pistonlu motor 3 kat ağır ve 3 kat büyüktür
-Güç gönderimi daha pürüzsüzdür
-ilk çalıştırma daha az güç ile sağlanır
-Hızlı devirler daha kontrol edilebilir

Motorun dezavantajları ise:

-Yüksek sıcaklıklardan dolayı geçirmez segmanların ömrü kısadır
-Pistonlu motorlara göre daha az tork vardır
-Ateşleme bölümünden dolayı verimi düşüktür
-Multi rotorlu motorlar ısı hasarları alabilir
-Yağ gönderildiğinden segmanların da yağ kaçırmasından sürekli yağ yakma durumu oluştmaktadır ve düşük emisyon standartları vardır.

Dizel Wankel motor – Bir yere ilerlemeyen tarihçe

1970’ler Rolls Royce rotary motorun dizel versiyonunu oluşturmaya başladı. başlarda tank için yapılması düşünülen motor tanka gerek kalmayınca ilerleme fazla kaydedilemedi.

Dizel rotary motor yüksek kompresyon oranlarından çok uzakta idi.

Daha komplike bir sistem kullanılmasına rağmen motor istenien verimliliğe ulaşamadı.

2000’lerde emisyonlarla birlikte wankel motorlar rafa kalkmaya başladılar belki bir gün dizel wankel bir ünite ortaya çıkabilir.

Rotary’nin doğuşu – Çekler yaptı


Popüler olarak Rotary motorun yüklenicileri olan NSU veya Mazda değil ilk rotary aracı Skoda kaputun altına koydu. Belirsiz bir sayıda 1000 MB’lere tek rotary motor 1960ların başlarında deneysel olarak eklendi. Araçlar müşterilere hiç bir zaman satılmadı ve deneyler ise rafa kaldırıldı.

Yeni bölümler ilerleyen vakitte

 

Yorumlar için buraya tıklayın.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla