Teknik Makaleler

S-AWC: Süper Dört Çeker Kontrol

Ekleyen Kaan Bozkurt

Mitsubshi’nin felsefeleri arasında “Sürüş Zevki ve Güvenliği” yer almaktadır. S-AWC’yi (Super All Wheel Control) yüksek seviyede tahmin edilebilir tutunma ve yüksek performans aralığı hedefleyerek tasarlayıp ortaya çıkarmıştır.

S-AWC gelişmiş bir entegre araç dinamikleri kontrol sistemidir. 4 tekerdeki motor güçlerini ve fren güçlerini gelişmiş bir seviyede kontrol eder. Böylece sürücünün her türlü sürüş koşulunda kendini güvende hissetmesini sağlar. S-AWC ile herhangi biri gönül rahatlığı ve konforla aracını sürer.

S-AWC’nin 4 farklı versiyonu vardır:

– Outlander’daki S-AWC sistemi(4WD modellerinde opsiyon olarak alınırsa):

Outlander’daki S-AWC sistemi 4WD aktarma organına AYC(Aktif Sapma Kontrolü) ve AFD(Aktif Ön Difransiyel) ekleyerek ön ve arka tekerler arasındaki tork dağılımını frenlerin ve direksiyon sisteminine müdahale ederek dengeler. Bu donanımların sayesinde arabanın virajlarda sürücünün istediği çizgide kalma yeteneği gelişir ve aynı zamanda düz çizgide sürüş, şerit değiştirme manevralarında ve kaygan zeminde tutuş ve kontrol sağlanır. Yeni Outlander’daki S-AWC sistemi 4 farklı mod seçeneği sunar.
1. AWC ECO modu normal koşullar altında tüm torku ön tekere aktarır ve yakıt ekonomisi sağlar, kaygan zeminle karşılaştığı zaman otomatik olarak 4WD moduna geçer.
2. NORMAL modu ise her tekere sürüş koşullarına göre gereken optimum torku aktarır.
3. SNOW modu aracın buzda, karda ve kaygan zeminlerde tutunma ve kontrol kabiliyeti sağlar.
4. LOCK modu sayesinde ise aracın 4WD arazi performansını doruklarda yaşarsınız.


Sürücü ise bu modlardan istediğini manuel olarak orta konsolda yer alan Sürüş Modu Seçici’yi(Drive Mode Selector) kullanarak seçebilir.

Atkif Ön Difransiyel sistemi aslında elektronik kontrollü sınırlı kaydırmalı bir difransiyeldir. Sağ ve sol ön tekerler arasdındaki hız farkını elektronik kontrollü debriyaj ile limitler ve sürüş senasında ön akstaki tork dağılımını kontrol eder.

– Outlander PHEV’deki S-AWC Sistemi (Bütün modellerde standarttır):

PHEV’de ise Çift elektrikli motora sahip 4WD(Twin Motor 4WD) ve AYC sistemlerinin yardımı ile S-AWC sürüş gücünü ön ve arka akslara, sağ ve sol tekerlere düzgün bir şekilde dağıtır. Çift elektrikli motora sahip 4WD sürüş torkunu ve rejeneratif frenleme torkunu ön ve arka elektrikli motorlarla kontrol eder. AYC ise her tekerin frenlemesini kontrol ederek dengede kalmasını sağlar. Ayrıca ABS ve ASC’nin en iyi şekilde kontrol edilmesini de sağlar.  S-AWC, sürücünün istediği yol tutuşu ve stabiliteyi ortaya çıkarır ve sürücüye güvenli ve verimli sürüş, konforlu araç karakteri sağlar.


Sürücü 4WD LOCK düğmesi ile iki kullanım modu arasında seçim yapabilir. Genel kullanım için “NORMAL” mod, yüksek yol tutuşu ve güç kabiliyeti için 4WD LOCK modu seçilebilir.

– Lancer Evolution’daki S-AWC Sistemi( GSR modellerinde standart donanımdır):

Ön ve arka tekerler arasında difransiyel limit kontrolünü sağlayan ACD’nin(Active Center Differantial)(Aktif Merkez Difransiyel) sağ ve sol tekerlerin tork dağılımını kontrol eden AYC ile entegre kontrolünü sağlar. Spor ABS ve ASC’nin sayesinde ayrı ayrı olarak her tekerinin frenleme ve sürüş kuvvetleri açısından kontrolünü sağlar. Hızlanma, yavaşlama, dönüşlerde yani her türlü sürüş koşulunda kesintisiz ve verimli kontrol sunar.
Lancer Evolution’da 3 farklı sürüş modu vardır.

1. TARMAC kuru ve düzgün zeminlerde
2. GRAVEL ıslak veya toprak, çakıl gibi pürüzlü zeminlerde
3. SNOW karla kaplı zeminlerde  kullanmak için uygundur.

Sürücü yol koşullarına göre uygun modu seçtiği zaman, S-AWC aracın uygun şekilde kontrolünü ve sürücünün aracından maksimum dinamik performansı elde etmesini sağlar.

Bu teknolojisi kuru ve düzgün zeminlerde spor sürüş gibi geniş yol koşullarında dinamik performansı ve direksiyon tepkisini geliştirir, ıslak zeminlerde viraj alma kabiliyetini ve stabiliteyi arttırır.


S-AWC Altyapısı

– Eclipse Cross’daki S-AWC Sistemi (Intense Plus veya Instyle paketlerinde yer almaktadır.)

Eclipse Cross’daki S-AWC sistemi Outlander’daki sisteme benzer olup önde AFD(Aktif Ön Difransiyel) yer almamaktadır. Elektronik kontrollü 4WD ile ön ve arka tekerler arasındaki tork dağılımını frenlerin ve direksiyon sisteminine müdahale ederek dengeler. Bu donanımların sayesinde arabanın güvenli, rahat ve konforlu sürüş sunmasını sağlar . Eclipse Cross’daki S-AWC sistemi 3 farklı mod seçeneği sunar:
1. AUTO modu ise her tekere sürüş koşullarına göre gereken optimum torku aktarır.
2. SNOW modu aracın buzda, karda ve kaygan zeminlerde tutunma ve kontrol kabiliyeti sağlar.
3. GRAVEL modu sayesinde ise ıslak veya toprak, çakıl gibi pürüzlü zeminlerde performans sağlar.

S-AWC konusunda bu yazıyla bir özet geçmiş olduk. Okuduğunuz için teşekkürler.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla