İncelemeler

The Grand Tour Sezon 1 Bölüm 1 İnceleme ve Yorum

Ekleyen Mesut Taşdemir

The Grand Tour! Uzun bekleyiş mükemmel bir ilk bölümle sona erdi. Hepimizin bildiği üzere Jeremy Clarkson’ın Top Gear’dan “kovulması” nedeniyle partnerleri James May ve Richard Hammond ile beraber Amazon Prime’ın üstlendiği internette yayınlanacak şov programı Grand Tour geçtiğimiz hafta içinde yayına başladı.

Amazon Prime henüz ülkemizde yayın hayatına başlamasa da yaptıkları duyru sonucu Dünya’nın 200 ülkesinde 18 aralık 2016 tarihinde yayınlanacak. Şimdilik maalesef biz de illegal yollardan izlemek durumunda kalmaktayız.

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000006389

Birinci bölümün esas olayına gelirsek aslında tam da beklediğimiz gibi BBC’ye bolca laf sokmalı ve gene aptal İngiliz şakaları ile doluydu. E tabi bir o kadar da eğlenceli J Açılış sahnesinde İngiltere’de mizansen olarak kovulan Jeremy, Amerika seyahatine çıkıyor… Uçaktan iner inmez bir araba kiralıyor peki bu araba nedir? Tabi ki bir Mustang! (Ne olabilirdi ki?). Açılış sekansına çölde devam eden abilerimiz bu linkteki

şarkı ile beraber tüylerimizi ürperten bir girişe başlamış oldular. Açıkçası seyircinin o özlemini iyice bir duygusala bağlamayı becermişler.

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000127011

Giriş sekansının ikinci kısmı ise neden bu bölüme milyonlarca dolar harcandı cevabını verir nitelikte… Onlarca araba, çöl, müzik grubu, sahne, insanlar devasa garip yapılar ve uçan F16 lar (oha)… Sekans sonunda ise seyircilerini arkalarına aldıklarını benimseyip BBC ve diğer tüm gruplara girdiler çıktılar en temiz tabiri ile.

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000227047 the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000279151

Programa geçmeden önce bu sene neler göreceğimiz hakkında kısa bir film verildi. Kısaca; ÇILGINCA

Açıkçası bu kısa videodan en çok sevindiğim konu şu oldu BBC’nin müthiş yetenekli çekim ve post production ekibinin Grand Tour’da aratması korkusu üzerimden anında kalktı.

 

Bildiğiniz üzere Grand Tour artık tek bir yerde kayıt edilmeyecek tüm Dünya gezilerek yapılacak. Bu yüzden çadır halindeki sahne tanıtımı yapıldı ve tabi Amerikan vatandaşı şakası ile sonlandı!

Çadır sekansında ise ufak ufak Amerikan vatandaşlarına vurdular. Açıkçası biraz İngilizlerin küstahlığı başladı. Ve tekrar eden bir Jeremy mi dedirtti. Ne ise ki bu kısa sürdü ve hızlıca uzun zamandır beklenen Hybridlerin büyük savaşı olan Mclaren P1, Porsche 918 spyder ve sürpriz araç Ferrari LaFerrari nin pist çekimlerinin birinci kısmına geçti…. Bu kısımlar uzun uzun anlatmak demek çok uzun ve bölümü izlemeden anlamak mümkün değil. Ama ilk bölümde LaFerrariyi yerin dibine sokmaları tam bir komedi idi…

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_003243624

İlk savaş bölümü bittikten sonra yeni test pistlerini tanıttılar hem de BMW’nin üretmiş olduğu en iyi M modeli ile ; M2! Çok çok ilginç viraj isimleri ve açıklaması var ve insan bir tarihin doğuşuna şahit oluyor resmen. Pistin ismi ise manidar “Eboladrom” sebebi ise bölümün içinde…. M2 yi test pistinde denemek için bir sürücü lazımdı. Bu kim olabilir Stig mi? Hiç sanmıyorum Amerikalı bir Nascar sürücüsü daha iyi!?!

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_002473117

Pistteki araç testinden sonra Top Gearda bekleyeceğimiz gibi bir  konuk olması lazımdı ancak çok ilginç bir dille bunun olmayacağını anlattılar J “Celebrity brain Crash” . Tabi bu sırada Amerikalı seyirciler ile kavgaları efsane idi 😀

Savaşın ikinci kısmında ise daha önce yaptıkları bazı testlerin aslında ne kadar değişken olabileceğini çok iyi anlattılar drag yarışı ile. Ve bu işi şansa bırakmamak için profesyonel yarış pilotu kullandılar ayrıca komik bir bölümdü. Hele sona bağlanması ile Jeremy Clarkson’un korkusu paha biçilemezdi.

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_003253579

Bu bölüm savaşın sonucu ile birleştirilerek bitti ve oldukça güzeldi. Özetini hızlı bir şekilde geçmiş olsamda ilk bölüm olması nedeniyle bazı eksiklikler yok değildi… Yeni programı tanıtıp hızlıca olaya atlamak istedikleri için tanıtım sekansları biraz sıktı açıkçası keşke olaylar içinde gelişse idi çoğu olaylar. Ayrıca çokça yapılan ırkçı şakalar irrite edebiliyor her ne kadar bize dokunmasa da…

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000229736

Sonuç olarak özlediğimiz kadro beklediğimiz gibi döndü ama artık daha rahat olduklarına kanaat getirip daha çok şey beklemekteyiz ilk bölüm biraz daha yavan geçti tanıtım amaçlı olması sebebiyle ama her türlü izletti ve zevk verdi. Ah bi de İngiliz İngilizcesindeki ilginç kelimeler işi zorlaştırmasa…

Puan: 8.5

the-grand-tour-s01e01-720p-webrip-x264-deflate-mkv_000282257

Yorumlar için tıklayın.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla