Teknik Makaleler

Ani Ölüm – 1998 Proton Putra WRC

Ekleyen Vedat Özgürel

1997’den itibare WRC’deki homologasyonlar ile WRC aracı yapmak basit hale gelmişti. 2.0lt motor, turbo lagini önle, büyük turbo koy, rijitliği arttır ve voula al sana WRC aracı. Bu kolay ve ucuza WRC aracı yapma fikri WRC’ye ısınan üreticilerin daha kolay biçimde WRC’ye hazır gelmesini sağlıyordu.

Malezyalı otomobil üreticisi olan Perusahaan Otomobil Nasional Proton bu işi kolay yoldan halletmeye çalışan üreticilerden biri idi. Badge Engineering ile Mitsubishi Lancer modelini alıp Putra ve Wira modellerini oluşturan üretici sıkıcı araç üreticiliğinden spor araçlar üretir hale gelmişti.

Proton Petronas EON Rally Takımı ile modifiyeli Sagai Wira seda ve Satria Hb araçlarıyla Malezya pazarında iyi yerlere imza atıyordu fakat üreticinin ismini Dünya’ya duyurması için uluslarararsı bir imaj yakalamak üzere çalışmalara başladılar.

1998 yılında WRC’ye girme kararı aldıklarında uluslararası arenada deneyim sahibi olmadıklarından dışarıdan asiste edilecek birilerini bulma arayışına girdiler.

Proton’s version of the legendary 4G63T Mitsubishi engine.
Proton’s version of the legendary 4G63T Mitsubishi engine.
Subaru takımının uzman rally kuruluşu olan Prodrive ile anlaşan Proton rlly plartformu için çalışmalara başladılar.

Araç olarak Putra seçilmiş idi. Prodrive ise aracı komple soyup baştan sona Ralli için uygun bir temeli oluşturmaya başladı.

Prodrive ilk WRC gereklerinin ilkleriyle başlayıp motora Mitsubishi’nin efsanevi 4G63T motoru koyarak başladı. Hewland’ın 6 ileri sequantial şanzımanını alan firma rollcage, agresif aero paketi ve genişletilmiş dodiklerle araç hazır hale geldi.

Prodrive Subaru’dan aldığı ilhamla oluşturduğu Putra’yı aynı impreza’ya benzettiğini söylemeden edemeyeceğiz. Tabi bu durum kesinlikle kötü değil çünkü üretici düşük fiyata yüksek performans sunan bir aracı ne kadar daha ucuza üreteceğini bu sayede ve akıılıca yapmış olmuştu.

Bu kadar çalışmaya ve emeğe rağmen Proton bu işten bir anda elini eteğini çekti. Aynı şekilde Prodrive da hayatında hiç bir şey değişmemiş gibi Subaru yapmaya devam etti.

Projenin iptali konusunda Proton cephesinde herhangi bir açıklama yapılmaz iken durumun Prodrive’ın Subaru’yu yapmasından veya Mitsubishi’nin bu klasmana kendisi varken girmesini engellemesinden kaynaklı olabileceğini düşünmekteyiz.

 

 

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla