İncelemeler

İnceleme || 2016 Toyota Yaris 1.0 Life

Değerli abilerim, sevgili dostlar herkese Merhaba. 4 Ekim 2016 tarihinde teslim aldığımız 1.0 vvt-i 69 hp Toyota Yaris 1.0 life aracımızla 2 aydır birlikteyiz. Aracı annem aktif olarak kullanıyor, zaten kendisi için aldık diyebilirim. İlginçtir ki kendisi illa ki manuel araba istedi, yıllardır manuel vites kullanır. Colt’un AMT şanzımanına alışamadı o derece manuel şanzıman severdir kendisi  ;D 17 senedir aktif olarak trafikte tabii herkesin stili, kullanışı farklıdır tercih kendisinin.

Öncelikle kendi aracım Colt cz3 ile aralarında gözlemlediğim farklardan başlamak istiyorum. Birinci fark, yaris yalıtım olarak colt’tan iki tık önde. Peki hangi yalıtım bu? Rüzgar sesi olarak ve yol sesi olarak yaris’i ben colt’tan daha başarılı buldum. Ancak motor sesi konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, 3 silindirli yapısından ötürü yaris 1.0 life biraz sarsıntılı (titreşimli de olabilir) çalışıyor. Motor sesi olarak kabine colt’la neredeyse aynı sayılabilecek bir ses alıyor. 1.33’ler daha farklıdır belki, bilemiyorum. Ancak 1.0 yarislerde durum böyle.

İkincisi süspansiyon sistemi. Yaris’in süspansiyonları oldukça yumuşak ve konforlu. Aracın Üzerinde dunlop sp 001 175/65 r14 lastikler mevcut. Belki lastikler de yumuşaktır fazla test edemedim lastikleri. Ayrıca yol tutuşu olarak, standart sunulan esp sisteminden ötürü de olabilir, colt’tan bir tık daha iyi geldi bana. colt’la bazen çekinerek girdiğim virajlara yaris’le çok daha rahat giriyorum sanki. ama yaris’te esp olduğunu bildiğimden ötürü belki psikolojik olabilir diye de düşünmüyor değilim.

Üçüncüsü ses sistemi, yaris’in güzel bir ses sistemi var. 4 hoparlör ve 2 tweeter’a sahip colt gibi. Ama colt’ta belirli bir seviyeden sonra kötüleşmeye başlayan ses yaris’te daha da yüksek seviyelerde başlıyor gibi. Tabii ki aracın da ses sistemi profesyonel bir ekipman gibi değil, yani yaris’in ses sistemine iyi diyoruz da bir harman kardon değil  ;D

Performansa gelelim.. 1.0 aracımız 69 beygir güç 95 nm tork üretiyor. kağıt üzerinde çok iyi olmayan bu değerler sürüşte de kendini belli ediyor. 0-100 hızlanması gerçekten yavaş, 15.4 saniye olarak belirtilmiş fabrika verisinde. Ancak bu performans düşüklüğü ekonomi manasında kendisini  affettiriyor diyebilirim. 70’le giderken beşinci vitesi istiyor araç ve şehir içi 80 gibi hızlarla gittiğiniz zaman yol bilgisayarında 5 ile 6 litre aralığında bir tüketim görüyorsunuz. Bu colt’tan biraz daha düşük bir tüketim demek. Yani çok bir fark yok aralarında ama benzinin litresinin 5 lira olduğu güzide ülkemizde 0.1 litre bile az olması fark ediyor bana göre. Colt doğal olarak yaris’ten performans’ta çok çok daha iyi. bir kaç litre (-ki maksimum 2 litre) tüketimi dert etmiyorsanız direkt colt’a yönlendiriyorum sizleri. Ama yok az yaksın hız çok önemli değil isterse 20 saniyede 100’ü görsün diyorsanız tercihiniz yaris olmalı.

Yaris’in iç mekan genişliği colt’tan kötü. Yaris’in sürücü koltuğuna sığmak için koltuğu en sona çekmek zorunda kalıyorum. Arkamdaki kişinin dizleri de koltuğuma değiyor. Boyum 1.89 ve ne yazık ki durum böyle. Ayrıca tavan yüksekliği olarak Colt’tan alçak, kafam değmiyor ama colt kadar yüksekte de kalmıyor aracın tavanı.

Yaris’in 5 ileri manuel şanzımanının vites geçişleri yumuşak, kemikli bir yapısı da yok. ben debriyaj pedalına hayran kaldım, çok çok hafif. bazen debriyaja bastım mı basmadım mı diye düşünmüyor değilim vites değiştirirken, o kadar hafif  ;D Bu bence bir avantaj. Ayrıca direksiyonu çok ama çok hafif, serçe parmağınızla çevirirsiniz. Colt kadar sert değil. Ancak yol hissiyatı da colt kadar iyi değil, zayıf.

Frenleri fazla sıkı, dokunduğunuz anda araba ileri atılıp zınk diye durmaya çalışıyor. Colt öyle değil mesela, frene basma şiddetine göre yavaşlıyor. Bana ikisi de fark etmiyor, adam akıllı dursun da o yeterli  :)

İç mekan kalitesine geldim, evet pek çok kişinin merak ettiği nokta. 1.0 yaris’in, 1.33’lerden farklıdır iç mekan kalitesi. 1.33’lerdeki yumuşak plastikleri (kapı içleri ve orta konsoldaki yumuşak plastikler) 1.0 life paket yaris’te göremiyorsunuz. evet, 1.0 yaris’te iç mekan tamamen sert plastikle kaplanmış. Malzeme kalitesi üzülerek söylüyorum ki vasat, 1.33’lerin iç mekan kalitesi güzel ama. İşçilik kalitesi de vasat, plastiklerde çapaklar mevcut. 1.33’lerde de aynı mı bilmiyorum. bu söylediklerim 1.0 life yaris için geçerlidir. Yani kendi aracım colt’un bile malzemesi life paket yaris’ten başarılı. Yine de yaris’in plastikleri dandik değil, içleri dolu dolu uzun yıllar zarar görmeyecek deforme olmayacak tok bir malzeme. Ayrıca direksiyon, vites topuzu poliüretan, el freni ise sert plastik. El freni corolla’lardaki el freniyle aynı ama corolla’lardaki poliüretan, yaris’lerdeki sert plastik. ayrıca araçta corolla ile pek çok ortak parça var, mesela sinyal/silecek kolları. Yakın bir zamanda yapacağım 2011 corolla incelemesinde de bu ortak parçalara özellikle değineceğim.

Güvenliğe fazla diyecek bişey yok, bütün paketlerde 9 hava yastığı ve esp standart. helal olsun toyota’ya, bazı premium (!) tok kapı sesli (!) markalar gibi en boş paketli aracına 2 hava yastığı koymamış. hepsine 9 hava yastığı. handsfree’de, sport tuşu da olmayıversin güvenlik olsun kafi :)

Normal donanıma gelelim, ön iki cam otomatik, arka camlar manuel. Manuel klima, abs+asr+esp standart. Standart olarak Tam boy stepne, ilk yardım çantası ve kriko da veriyor bize Toyota.

Fiyata gelelim, sıkı bir pazarlıkla 43-44 bin lira bandında alınabilir. ayrıca pek çok bayii park sensörü hediye ediyor. bizim aracımızda hediye park sensörü ve boya koruma mevcut.

Son söz, ben sıfır araba almak istiyorum, yakıt tüketimi az olsun, hızlanması çok önemli değil, güvenlik donanımı iyi olsun sağlam bir araba olsun diyorsanız sizin ilacınız 1.0 life yaris. aynı paralara 1.0 seat ibiza, peugeot 208 filan da var ama, toyota her zaman toyota’dır.

Daha detaylı bilgiler için  yukarıda bulunan inceleme videomuzu seyredebilirsiniz.

Allah hepimizin gönlüne göre versin. Yeni bir incelemede görüşmek üzere. :)

 

Yorumlarınız için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla