Haberler

44 yıllık efsane sona eriyor.. Lancer üretimi durduruluyor

Ekleyen İlke BAYDUR

Sedan otomobil sınıfının pastadaki dilimi, SUV ve crossover sınıflarının yaygınlaşmasıyla birlikte iyice küçülüyor. Kendi içinde de küçülme yaşayan sınıftan şimdi de Mitsubishi Lancer eksiliyor.

44 yıllık Mitsubishi Lancer efsanesi bitiyor

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı gerçekleştirilen Mitsubishi organizasyonunda, şirketin yeni odağının crossoverlar olacağı açıklanmıştı. Bu durum herkesin kafasında Mitsubishi sedanlarının akıbeti konusunda soru işareti bıraktı. Mitsubishi’nin Kuzey Amerika şubesi COO’su Don Swearingen ile ropörtaj yapan Autoblog’ın elde ettikleri ise can sıkıcı. Swearingen’ın söylediğine göre Mitsubishi, Mirage G4 modeli ile sedan piyasasında kalmaya devam edecek ancak Ağustos ayından itibaren artık Mitsubishi Lancer efsanesi üretilmeyecek.
Önce Lancer Evo, Sonra Lancer

Mitsubishi daha önce, markayı yıllarca motor sporlarında başarıyla temsil etmiş Lancer Evolution’ın üretimini durdurmuştu. 1992 yılının Ekim ayında dünyaya sunulan ve 2016 yılının Mayıs ayına kadar toplamda 10 nesil üretilen Mitsubishi Lancer Evolution, ilk nesilden son nesile kadar 2.0 litrelik dört silindirli turboşarjlı motorlarla üretilmesiyle efsaneleşmişti. Şimdi ise, Lancer Evolution’ın temeli olan Lancer modelini kaldıracak olan Mitsubishi, bu kararına sedan pazarının gittikçe küçülmesini gerekçe gösterdi. Mitsubishi bundan sonra daha fazla rağbet gören crossoverlara yönelip daha fazla kar etmeyi amaçlayacak.
Otomobil dünyası, Lancer’ı bir hayli özleyecek gibi duruyor. Umuyoruz ki günün birinde 11. nesil Lancer Evolution’ı görebiliriz.

Kaynak : otopark.com

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla