Haberler

Nissan Leaf Yarı Otonom Bir Araç Olacak

Elektrikli aracın gelecek nesli otoyolda kendisini bir şeritte tutabilecek.

Tesla Model 3’ün korkması gereken bir araç daha geliyor. Bir sonraki nesil Nissan Leaf piyasaya çıktığında Nissan’ın ProPilot yarı otonom sürüş sistemine sahip olacak. Nissan CEO’su Carlos Ghosn, gelecek nesil elektrikli otomobil hakkında bu detayı CES 2017’de paylaştı.

ProPilot, Leaf’e, otoyol trafiğinde tek şeritte otonom sürüş imkanı tanıyacak. Bu sistem Tesla’nın Autopilot’ı kadar sofistike olmasa da uygun fiyatlı elektrikli otomobil için önemli bir satış argümanı olarak görülebilir.

Şu anda Nissan bu aracın sadece yakın gelecekte bizimle olacağını söylüyor. Spekülasyonlara bakılırsa bu süre 2019’un ikinci yarısına kadar uzayabilir. Yeni nesil Leaf, Renault Zoe ile ortaklaştırılmış bir platformda üretilecek. Ayrıca aracın, aşağıda fotoğrafları görülen IDS konseptine benzeyeceğini de tahmin ediyoruz.

ProPilot, Nissan’ın otonom sürüş teknolojisinin ismi. Şu anki haliyle gaz pedalı, direksiyon simdi ve fren sistemini kontrol edebilen sistemde sürücünün ellerini direksiyon simidinden ayırmaması gerekiyor. 130 km/s sürate kadar çalışan sistemin 2018 yılında gelecek ikinci etabında çok şeritli otoyol trafiği de sorun olmaktan çıkacak. Firmanın amacıysa 2020 yılına kadar sistemi şehir içi sapaklarına hazır hale getirebilmek.

Japon üretici, ProPilot sisteminin daha ilkel bir versiyonunu Japon tüketicilere Serena MPV’de sunmuştu. Firma bu sistemi Avrupa’da ilk olarak popüler crossover modeli Qashqai’de kullanacak ve 2020 yılına kadar 10 model bu özelliğe sahip olacak.

Nissan bu teknolojiyle yıllardır haşır neşir. 2015 yılında ilk otonom Leaf olan Piloted Drive 1.0 konsept otomobili sergilenmişti. Bu araç şerit değiştirebilme ve otoyola katılabilme özelliklerine sahipti.

Firma Leaf’i ilk olarak 2010 yılında tanıttı ve elektrikli otomobil standartlarında başarılı satış rakamlarına ulaştı. Nissan bu araçtan dünya çapında 250.000 adedin üzerinde sattı.

Kaynak: Nissan
Resim

Resim

Resim

http://tr.motor1.com/news/132867/nissan … ri-otonom/

Editör Hakkında

Gültekin Altan

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla