Haberler

2017 Honda Civic Sport Plus: Köşeli Hatchback

Ekleyen Kaan Bozkurt

Yeni Type-R haberleri ile ortalık daha yeni karışmış iken performans ve güç konusunda onun kadar bonkör olmayan ekonomik 1.5 litre turbo motorlu Sport Plus modeli de dikkatinizi çekecektir.
9.nesil yani hala satışta son günlerini yaşayan civic hb ise beğenilmemişti ve çok tutmadı. Ancak bu yeni 10.nesil Civic tasarım olarak, teknolojik yenilikleri olarak dikkatleri çekmeyi başardı. Yeni köşeli tasarım, renge göre değişse de fena değil, etkileyici bir tasarımı var. Ancak arkası için aynı şeyi söyleyemeyeceğim şu stopları yapmasını bir türlü öğrenemedi gitti Honda.

Dışında olduğu kadar bu köşeli kabuğunun altında da ciddi değişikliklere gitti Honda, arkadaki torsiyon çubuğu yerini bağımsız süspansiyon sistemine bıraktı ve ayarlanabilir olması sebebiyle altınızda bir oyuncağa dönüştü. Banka soygununda gaza basıp tozu dumana bulayacak bi SI veya Type R değil ama onun da genlerinde Sport Plus var. Ama bu şekilde hissederek sürmeyeceğiniz anlamına gelmiyor, yeni Sport Plus sürerken hafif ve kendini yolla bağlanmış hissetmeni sağlıyor. Bunda ön tarafın düzgünce kontrol edilmesini sağlayan tork dengeleme sisteminin de(torque vectoring system) etkisi büyük. Sertlik ayarı normal modda bile olsa asla gövde salınımı(body roll, yana yatma eğilimi) gerçekleşmiyor.

Direksiyonu değişken oranlı olanlardan, bu tip direksiyonların hissiz olmasını beklersiniz ancak öyle güzel ayarlanmış ki siz döndürdükçe sıkılığı değişiyor ve hiç yapay hissettirmiyor. O kadar güzel ki asfalt yollarda virajları keyifle alacaksınız. Geri bildirim olarak çok fazla bir şey beklememek lazım ancak bu segmentte beklenmedik bir direksiyon hissi var.

1.5 litrelik turbo motoru da hiç fena değil. Gayet kullanışlı 180 beygir ve 240nm tork üreten bu motor 6ileri manuel veya CVT(220nm) şanzıman seçeneği ile alınabilecek. 6ileri manuel olanın 0-100km/sa süresi 7sn altında(6.8saniye) olacakken CVT için aynı şeyi söyleyemeyeceğim kendisi sportiflikten pek uzak olduğu için 0-100km/sa 8saniyeden biraz fazla (8.3saniye). En etkileyici olmaya aday yönlerinden biri ise 2000devirden sonra başlayan devirlenme hızlanma isteğinin 4silindir turbo olmasına rağmen güzel bir egzoz sesiyle eşlik etmesi.

1.5 turbo motorun keyifli olmasının yanında 1.0litre 3silindir turbo modeli de normal bir araba gibi kullanıldığında direksiyon sallamak için keyifli bi araç. Buraya kadar herşey güzeldi. Böyle bir araçta en önemlisi pratikliktir. Gayet geniş iç hacmi sayesinde arkada oturanlar dahi rahat ediyor. İçerisi güzel ayarlanmış ve rahat bir şekilde sürülüyor araç.

1.6 atmosferik vtec’lerden sonra bunların da yakıt canavarı olduğunu düşünüp endişeleniyor musunuz? Honda 1lt turbo olanı için ortalama tüketim olarak 5lt değerini, 1.5lt turbo olanı için de 6lt civarında bi ortalama tüketimi uygun test koşullarına göre belirtmiş. Japonların bu konuda çok gerçek dışı davranmadıklarını düşünürsek günlük kullanımda 1lt motorda 6lt, 1.5turbo için de 7lt civarında tutulabilir ki 180hp araç için makul sayılacak değerler.


Garmin tabanlı navigasyonu biraz daha iyileştirilmiş güzel çalışıyor tabi en iyisi değil, yol bilgisayarı da göstergelerin yanına taşınmış ve basit bir şekilde kontrol edilebiliyor. Ufak tefek iç mekanda ucuz hissi yaratan tuşlar ve malzemeler yok değil. Sonuç olarak, güzel bir paket olmuş ve Ford Focus, VW Golf, Opel Astra gibi rakiplerine sağlam bir alternatif olmuş. Honda şimdi bu paketi alıp 2lt turbo motoru koyup Type R yapsa olur :D işte o zaman şeytan gibi araba olacaktır.

Fiyat konusunda bir açıklama yok ancak yurtdışı fiyatları 20-30bin dolar arasında gezdiğini düşünürsek 1.5turbo modeli 100bin TL boş paket ile giriş yapabilir hatta 110bin TL olabilir.

 

Peki siz Honda Civic hakkında ne düşünüyorsunuz, 1.5 turbo için fiyatlandırma nasıl olacaktır; yorum yapmak için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla