Haberler

WRC ruhlu Levorg STI Sport

Ekleyen Kaan Bozkurt

Japonların otomobil dünyasında öncü olmalarından ötürü kıskanılası bir durum daha, JDM aracı diyebileceğimiz yani sadece Japonya için üretilen bu Levorg STI Sport’un normal Levorg’tan farkları:

1.6T STI Sport veya 2.0T STI Sport modeli var. 1.6 güç olarak Türkiye ve avrupada satılanlar ile aynı. o yüzden daha çok 2.0Turbo olanı üzerinden gideceğim.

2.0 L FA20F H4 Turbo boxer motor
300hp @ 5600 devir
400nm @ 2000 – 4800 devir
10.6 sıkıştırma
0-100km/h: 6-6.5 saniye civarında. USDM olarak geçen 270hp/350nm olan levorg GT modeli 6.7 saniyede tamamlamış ve aynı ekipmandalar yaklaşık 1600kg.

bu motor subaru brz/toyota gt86’daki 2lt atmosferik boxer motorun turbolanmış ve enjeksiyon olarak toyota yerine subaru’nun kendi enjeksiyon sisteminin kullanıldığı bir motor.
Doğal olarak subaru müsrifliği yakıt tüketimi var :)

Spor gezinme aracı olarak geçtiği için sadece CVT şanzımanlı seçeneği var ve bu şanzımana subaru’nun klasik AWD şanzımanı eşlik ediyor.
Japonların tüketim hesaplama yöntemine göre 7.6lt karma tüketimi var, gerçek kullanımda rahat 10lt karma tüketimi olacaktır.

Normal Levorg’a göre STI tip body kit, spor egzoz ucu ve ön ızgaralar ek 18inç STI jantları mevcut.
Zaten sert olan süspansiyonlarını Bilstein DampMaticⅡ ile değiştirmişler. Sürüş modlarına göre sertlik ayarı olması belki bi normal modda böbrek taşı dökmenizi engelleyebilir.

İçeride ise özel STI tip ve logolu gösterge paneli ve döşeme detaylarına kırmızı bölümlü alanlar eşlik ediyor.

Koltuklar da şöyle:

Konsola da küçük dokunuşlar yapmışlar:

Japonlar ise bu aracı yaklaşık 37bin dolar ödeyerek sahip olabiliyor :)

Levorg Sport’u beğendiniz mi? Japonya’da yaşıyor olsanız çocuklarınızla pikniğe gitmek için bu JDM aracını alır mıydınız? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla