Teknik Makaleler

Üç Silindirlilerin Sorunları

Ekleyen Vedat Özgürel

80’ler ve 90’larda 3 silindirlilerin kötü şanı Geo Metro ve Daihatsu Charade gibi modeller ile pekiştirilsede yeni güncelleştirmeler ve motor titreşimini azaltmalar sayesinde tekrar ssatılmaya başladılar. Vw, Bmw ve Honda’nın çabaları haricinde Nissan’ın 40kg’lık 400Hp’lik elektrik hibrid motoru ile tüm övgüyü haketmektedir.

Honda’nın 1.0-litre 3 silindirli motorlu yeni Civic ile 3 silindirli motorlara bakış açınız değişecek ve karşık hislere tercüman edecek. 127 HP’lik motor rölantideki titreşimler ve kullanımdaki garip tepkiler ile daha yiyecek 40 fırın ekmekleri var gibi gözüküyor.

3 silindirli motor aslında 6 silindirli bir motorun ortadan ikiye ayrılmışı gibi düşünülebilir. 6 veya 4 silindirli motorların simetrik silindirlere sahip olmasına bağlı olarak titreşimlerin azalması 3 silindirlilerde aynı simetrinin olmamasından kaynaklı olarak eylemsizlik oluşturmasına sebebiyet veriyor. Pistonların 120 derecelik egzantrik ile hareket etmesine bağlı olarak simetrik çalışmaması ağırlıklar ile motor günün dengelenmesini ve motorun kompleks bir hale getirmesini sağlamak zorunda oluyor. 6 silindirli motorun aksine motor dönüşten kaynaklı olarak kendisini ters çevirmeye çalışıyor ve bunun dengelenmesi için dengeleme şaftı takılması gerekiyor

Resim

Bu sorunlar olmasına rağmen bir çok üretici 3 silindirli motor üretmektedir. öncelikli olarak motorun küçük yapısı ve hafif olması birinci sebep. Bu sayede motorlarını bir çok modelde kullanabilmektedir. Mesela Bmw 3 silindirli motorunu Mini’den i8’e kadar bir çok aracında kullanıyor.

4 silindirliye göre 1 eksik silindir sürtünme kayıplarını az hareket parça sayesinde azaltmaktadır. Bu sayede daha az parça ve daha ekonomik motor yapılabiliyor.

Resim

Üretim maliyetleri anlamında ücretlerin düşmesi neticesinde 3 silindirli motorları daha sık görmeye başlayacağız.

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla