Haberler

Toyota 17 Yıl Sonra WRC’ye Zaferle Geri Döndü

Ekleyen İlke BAYDUR

Resim

2000 yılında Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) veda eden Toyota, geçtiğimiz günlerde bu şampiyonaya geri dönmüştü hatırlarsanız. Bu sefer Yeni Yaris WRC ile ralli parkurlarına geri dönen Toyota, Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk zaferini kazanmış bulunuyor. Bir yıldan daha uzun süredir test ve geliştirme çalışmalarıyla bu organizasyona hazırlanan Toyota, çalışmalarının karşılığını almaya başladı.

Resim

Takım direktörü olarak 4 kez Dünya Şampiyonluğu kazanan, Mitsubishi ve Subaru’nun efsane ralli pilotu Tommi Mäkinen’i göreve getiren ve Fin’li pilotlar Jari-Matti Latvala ile Juho Hanninen gibi ralli dünyasının önemli isimleriyle yarışlara katılan Toyota, sezonun ikinci yarışı olan İsveç Rallisi’nde ilk galibiyetini elde etti. 380 Beygir güç üreten 1.6 litrelik turbo destekli motora sahip Yaris WRC, pilotu Jari-Matti Latvala ile 6 etabı kazandı ve toplamda 2 saat 36 dakika 3,6 saniyeyle birinciliği elde etti.

Resim

Ralli dünyasının zirvesi olarak gösterilen WRC’nin en zorlu yarışlarından biri olan İsveç Rallisi’nin karlı etaplarında Yaris WRC’nin de dayanıklılığı da test edilmiş oldu.

Yorumlar için Buraya tıklayınız.
Kaynak: Toyota Türkiye

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla