Testler

2012 Nissan Qashqai 1.5 dCi Tekna Pack Test Sürüşü & İzlenimler

Evet efendim, yine yeni bir incelemeyle sizlerle birlikteyiz. Biliyorsunuz ki JDM Spirit Turkey olarak amacımız siz sevgili japon otomobilleri hayranlarıyla birlikte ortak hobilerimizi icra edebilmek 🙂

Tasarım

QQ, ilk olarak 2006 yılında görücüye çıktığı zaman kim bilebilirdi ki SUV araçların günümüz piyasasında en çok tutulan araçlar olacağını? QQ’dan önce SUV sadece amaca uygun olarak (arazi kullanımı, geniş iç hacim vs vs) tercih ediliyordu. Düşük ve güçlü motor seçenekleriyle, şehirli tasarımıyla QQ bir anda patladı. Gerek ülkemizde olsun gerekse Avrupa’da olsun satışları bir anda tavan yaptı. İnsanların şehirli, az yakan, yerden yüksek bir otomobil ihtiyaçlarını en ekonomik ve en kaliteli bir şekilde karşılamak için üretilmişti. QQ’nun açtığı bu kapı, diğer otomotiv üreticileri içinde ilham kaynağı olmuştu. Test ettiğimiz araç 2010 yılında makyajlanan QQ idi. Bu makyajla birlikte ön panjurda ve ön tamponda bir takım kozmetik değişiklikler olmuş, ön farlara mercek gelmiş, arka far grubu değişmiş led sistemi kullanılmış (-ki bence süper olmuş). Arka bagaj kapağında ve tamponda ufak tasarım değişiklikleri olmuş filan. Açıkçası ben QQ’nun makyajla birlikte daha da alınabilir bir araba olduğunu düşünüyorum. Çelik Gri renkli tavan rayları ve kromajlı kapı basamakları aracın şık görüntüsüne daha da bir şıklık katmış bana göre.

Motor Performans

Test aracımızda artık neredeyse bütün Renault modellerinden tanıdığımız bir motor görev yapıyordu. Evet doğru tahmin ettiniz, Bu motor 1.5 dCi üniteydi 🙂 QQ’da kullanılan bu motor, 4000 devir’de 110 beygir güç, 1750 devirde 240 NM Tork sağlıyordu. Düşük devirlerde torkunu vermeyi seven bu motor, QQ’ya başarılı bir hızlanma değeri sağlıyor. Ancak yüksek bir otomobille ne kadar da yüksek hızlara çıkılması gerekir tartışmaya açık, bana göre 120 böylesine yüksek bir otomobil için gayet yeterli bir hız. Aracı kullanan Vedat ÖZGÜREL, 140’a kadar gayet rahat hızlandırmayı başardı ancak sonrasında nazlanmalar başlıyor. 0’dan 100’e 12.4 saniyede çıkan QQ, 1418 kilo boş ağırlığıyla da bu sınıfa göre fazla ağır bir otomobil değil. Katalog verilerine göre 1.5 dCi QQ, şehir içinde 6.3 litre/100 km/h, şehir dışındaysa 4.6 litre/100km/h yakıt tüketimi  yapıyor. SUV dizel bir otomobil için iyi bir değer bana göre. Araçta 6 ileri manuel şanzıman bulunuyordu, Bize göre vites geçişleri kemikliydi ve debriyaj pedalı oldukça sertti ki, debriyaj pedalının sertliğine katılabilirim çünkü Renault marka otomobillerin de debriyaj pedalı tabir-i caizse kazık gibidir. QQ’da da Renault izleri mevcut.

Donanım, Konfor

Test aracımız orta donanım olan Tekna paketti. Konfor olarak, arka koltukta 1.88 boyunda ben, yanımda Ersin Şahin abim, diğer yanımda da çocuk koltuğu oturuyordu 🙂 Açıkçası ben gayet konforlu bir yolculuk yaptım, ortada oturmama rağmen. Süspansiyon sertliği iyi ayarlanmış, iç kabine irili ufaklı çukurları fazla hissettirmiyordu. Koltukları oldukça rahattı. Rüzgar yalıtımına gelirsek fena değildi ancak her Japon gibi 120’den sonra uğuldamalar başlıyordu 🙂 Araçtaki kış lastiğinin de etkisi ve yine bir Japon otomobili karakteristiği olarak yol gürültüsü QQ’da da mevcuttu. Bu küçük olumsuzluklara rağmen ben QQ’nun konforunu beğendim. Tavan yüksekliği de başarılıydı, araca rahatça bindim ve indim. Güvenlik donanımları olsun, kalitesi olsun QQ bence alınabilecek en iyi ikinci el SUV dizel araçlardan birisi. SUV düşünen birisi olsam, bir ailem olsa filan ilk tercihim QQ olurdu muhtemelen. İç mekan kalitesini çok beğendim, ön konsol komple yumuşak ve kaliteli bir plastik malzemeyle tasarlanmıştı. Ayrıca ön kapının üst tarafları da yumuşak plastiktendi. Sadece arka kapının üst kısımları sert plastikten imal edilmişti ki, günümüzde normal kabul edebiliriz bunu. Neredeyse Alman arabaları kadar kaliteliydi iç mekan, ben beğendim.

Sonuç

QQ, bu piyasanın kralı. SUV denince akla gelen ilk model. Konforu, tasarımı, kalitesi oldukça yüksek seviyede. Bana göre ikinci el dizel suv’de en iyi seçenek.

 

Yorumlar için Buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla