Haberler

Doğan Güneşin Ülkesi: Japonya, En iyi 10 JDM Aracı

Ekleyen Kaan Bozkurt

“The land of the rising sun” lakabı Japonya için kullanılmaktadır. Yükselen/Doğan güneşin ülkesi anlamına gelmektedir. Çünkü Çinlilere göre güneş Japonya tarafından doğmaktadır. Bundan dolayı da Çinliler Japonya için “Nihon” yani güneşin kaynağı demektedir. Böyle denmesinin sebebi de Çin ile Pasifik Okyanusu arasında Japonya’dan başka bir bölgenin yer alamaması güneş doğarken güzel bir illüzyonun oluşmasına da sebep olur. Japonlar da bu ismi “Nippon” olarak almış ve ülkene “Nippon” ismini vermişlerdir. Japonca adını oluşturan kanji karakterleri ise “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir. Bu şekilde Avrupa’ya da doğan güneşin ülkesi olarak gelmiştir.

6852 adadan oluşan ülke 377,972.28 km karelik alana sahip ve yaklaşık 127milyonluk nüfusu vardır.

Bu ismin tarihçesinin yanında ben otomotiv sektöründe de bu vizyonda gittiklerini düşünüyorum. Tamam ilk otomobil japonyada icat edilmiş ortaya çıkmış olmayabilir ancak son yüz yılda çok hızlı gelişmeleri ve şu anda otomotiv sektöründe birçok konu öncü olmaları ile otomotiv sektörünün doğan güneşin ülkesi diyebiliriz…

Bu yüzdendir ki JDM diye bir kültür vardır(bknz: JDM ne demek?) ve bu kültürün avrupa amerika gibi otomobil dünyasının hızlı olduğu ülkelerde takip edilmesi ve giderek olan ilginin artması da bundandır diye düşünüyorum.

Otomobil dünyasında doğan güneşin ülkesini temsil edebilecek en iyi 10 japon otomobili dersek:

1. Honda NSX
Resim
Huzur içinde yat Senna :(

2. Nissan Skyline GT-R (R34 ve R35)
Resim

3. Toyota Supra
Resim

4. Subaru WRX STI
Resim

5. Mazda RX-7
Resim

6. Mitsubishi Lancer Evolution IX
Resim

7. Mazda MX-5 Miata
Resim

8. Toyota Corolla AE86
Resim

9. Lexus LFA
Resim

10. Nissan Silvia S15
Resim

11. Honda Type-R (bonus) Şu aralar yükselen yıldıza da bi güzellik yapmak lazım değil mi :)
Resim

 

 

Japonya ve otomobilleri hakkında yorumlarınız için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla