Haberler

LEXUS RC F GT3: Lüks Japon Savaşçı

Ekleyen Kaan Bozkurt

LEXUS RC F GT3 tehditkar gövdesi ile Geneva oto show kalabalığıyla savaşmaya hazırdır!

Bu lüks japon aygırı, çocukların korkulu rüyası olmaya geliyor.

Lexus, yine 2014 Geneva oto show’da GT3 konsept olarak aynı tasarımda bir aracı ortaya çıkarmıştı ve şimdi onun adaşı olan yarışmaya hazır versiyonunu bizlerle tanıştıracak. Bütün siyah kıyafetlerini giyen LEXUS RC F GT3 arka difüzör ve kanat ile safkan bir yarış arabası şeklini almış. RC F GT3; Amerika, Avrupa ve Japonya’da yoğun yarış temposuna başlamadan gelecek hafta oto show’da güzel bir gövde gösterisi ile açılışını yapacak.

Resim

Amerika kıtasında 2 adet sadece yarış amaçlı kullanılacak RC F GT3, IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonası’nın GTD sınıfında yarışmak üzere 3GT Racing Team’de yerlerini aldı bile. Yükselen güneşin ülkesinde(Japonya) 2 adet daha RC F GT3, LM corsa (team) takımı’nın baş üyeler olarak Süper GT serisinin GT300 sınıfı içerisinde yarışıyor olacak. Eski topraklarda(Avrupa’da), Farnbacher Racing ve Emil Frey Racing geçen yıl başlattıkları RC F GT3’ün araştırma ve geliştirme çalışmalarına, GT3’ün yarış çizgisinden pay koparma çabalarıyla bu yıl da devam edecekler.

Söylemeden edemeyeceğim bir nokta ise, bu gt3 versiyonu normal yol versiyonunu temel alıyor ve geliştirilmiş 500beygir güç üreten 5.4lt v8 motoru kullanıyor. Yani 5lt v8 467beygirlik normal yol versiyonundan daha güçlü bir model. Öte yandan RC F GT3’teki motorun tam olarak ne kadar tork ürettiği belli değil ancak normal RC F’in 527nm ürettiğini düşünürsek hiç de az olmayacaktır.

Resim

 

Lexus RC F GT3 hakkında yorumlarınız için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla