Testler

Test || 2017 Honda Civic RS 1.5Turbo

Tasarım:

Aracın tasarımı 1.6 civic sedan ile aynı bir kaç fark olarak arkaya konumlandırılan küçük bir kanat ve ön ızgaranın kromaj yerine piano black olması dışında 1.6 ile aynı gözükmektedir. Aracın iç kısımda ise executive donanımdan farklı olarak kırmızı arka planlı TFT ekran ayarlanmış durumdadır.

Motor performans:

Araç ta 1.5lt’lik Turbo Vtec bir motor görev alıyor. Yeni motor ile birlikte Honda atmosferik ünitelerden turbolara hızlı bir geçiş yaptı. 182HP’lik motor 1700 devirden itibaren devreye gelen 220Nm tork ile araç hızlanmakta zorlanmıyor. CVT şanzıman ile gücü biraz törpülenen aracın 0-100 hızlanması 8.1sn. Hızlanma ve ara hızlar konusunda tereddüte düşürmeyen bir karaktere sahip olan aracın CVT ile uyumu ise başarılı.

Donanım, Konfor:

Araç elegance donanıma ek olarak kanat, kırmızı kadran, 17″ jant ile beraber geliyor. 3 farklı renk seçeneği ile sunulan araçta renk seçiminin az olması ve dış kısımdaki piano black ızgaranın ilerleyen zamanda nasıl hal alacağına dair soru işaretleri oluşturmakta. Donanım olarak eksikliğini hissedeceğimiz adaptif cruise control ve auto stop&go donanımlar gibi gözükmekte.

Araçta konfor 17″ jantlara rağmen 1.6 ile aynı, çukurlara girerken çok sorun yaratmayan süspansiyon sistemi yol tutuş konusunda da hakkını veriyor. Kullandığımız hızlara kadar herhangi bir rüzgar gürültüsü almadığımız araçta yol sesi üzerinde Bridgestone lastiklere bağlı olarak biraz yüksek olarak düşünüyorum. Motor sesi ise yüksek devirler haricinde çok fazla kabine yansımamaktadır. Koltuklar yerden alçak yapısı sayesinde boyutları bakımından sorun yaratmamaktadır. tabi bu alçak yapı iniş ve binişlerde biraz sorun yaratmaktadır.

Sonuç:

109bin TL’lik etiket fiyatına sahip olan Civic RS fiyatını sonuna kadar hakediyor. Donanımı, motoru, şanzımanı ile tam dolu bir civic’in nasıl olduğunu gözler önüne seriyor.

Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla