Haberler

Infiniti ve Renault’dan 500 beygirlik ortaklık: Q60 Black S

Ekleyen Ersin Şahin

Resim

Resim

Resim
2016 sezonundan itibaren Renault F1 ile teknik ortaklık gerçekleştiren Infiniti, bu ortaklığın motor teknolojisine sahip konseptiyle karşımızda.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Renault’nun Formula 1 yarışlarındaki teknik destek ortağı olan Infiniti hibrit teknolojisine sahip motor geliştirme sürecini de Renault ile ortak yürütüyor. Ortak olarak geliştirilen bu motor teknolojilerine kendi ürün gamındakı Q70 Sedan ve Q50 sport modellerinde yer veren Infiniti, ortaklığın yeni meyvesini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilemek üzere karşımıza çıkardı. Q60 Black S olarak adlandırılan ve henüz konsept aşamasında olan projenin henüz seri üretim olarak sunulup sunulmayacağı bilinmiyor.

Infiniti’nin 3.0 litre hacimli twinTurbo V6 motoruyla 400 beygirlik bir güce sahip olan iki kapı coupe versiyonu Q60‘ın üzerine geliştirdiği Black S’in yapılan geliştirmeler sonucu güç değerinin 500 beygire çıkartıldığını görüyoruz. Beygir gücünün yanı sıra standart versiyonun 5 saniye olan 0-100 değerinden daha iyi bir zamana sahip olduğu ifade edilen Black S’in teknik değerlerinin yanı sıra teknolojisiyle de dikkat çeken özelliklere sahip. Hibrit bir model olduğu için içerisinde elektrik motorunun da görev yaptığı modelde enerji geri kazanımı açısından Renault ile geliştirilen ortaklık doğrultusunda önemli bir özellik buluyor. Elektrikli otomobillerde çoğunlukla görmeye alışık olduğumuz enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sisteminin yanı sıra içten yanmalı motordan ortaya çıkan egzoz gazı sıcaklığından da enerji geri kazanımını sağlanabiliyor.

Motor geliştirmesinin yanı sıra tasarım olarak da daha dinamik bir yapıya sahip olan Q60 Black S’in ön tampon ve arka difizörleri agresif görüntünün pekiştirilmesi adına tamamen değiştirildiğini görüyoruz. Tamponlarla birlikte büyük spoyler ve 21 inçlik jantlar Q60 Black S’in genel yapısındaki tasarımın bütünselliğini tamamlıyor. Modelin Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşmasının ardından üretim sürecine alınıp alınmayacağını öğreneceğiz.

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Ersin Şahin

1983 doğumluyum. Özel bir finans sektöründe çalışmaktayım. Otomobil tutkum 2010 model cz3 aldığımda Japon otomobilleriyle tanışmamdan sonra başladı. "Motorhead till death, Thrash till death"

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla