Haberler

2019 Toyota Corolla objektiflere yakalandı !

Ekleyen İlke BAYDUR

Toyota, ilk kez 2012 yılında tanıtıp 2015 yılında makyajladığı 11. Nesil Corolla’nın artık modasının geçmeye başladığını düşünmüş olacak ki 2019’da çıkacak olan 12. nesil Corrolla’nın testlerine şimdiden başlamış. Tabii ki spy shots adını verdiğimiz gizli görüntüleri de çekilip basına sızdırılmış. Yeni Corolla’nın üzerinde doğal olarak kamuflajlar mevcut. Ancak bu kamuflaja rağmen tasarımı konusunda tahminlerde bulunabiliriz.

Öncelikle ön far grubundan başlayalım. Toyota, ön far grubu tasarımında 90’lı yılların sonunda tanıttığı 8. nesil Corolla’nın tasarımına dönmüş gibi. Kedi göz olarak da bilinen bu tasarım, zamanında Mercedes E Serisi modellerinde de kullanılmıştı. Toyota ne hikmetse 8. nesil’in 2000 senesinde çıkan makyajlı versiyonunda kedi göz tasarımından vazgeçip daha çekik gözlü (bir japon gibi) bir far tasarımına yönelmişti. Yeniden kedi göz tasarımına neden döndüler bilinmez ama, ilginç olacağı kesin gibi. Bunun dışında, ön tasarımı farlar hariç bana hafiften Avensis’i de anımsattı. Sis farı tasarımı olarak resimden görebildiğim kadarıyla üçgen şeklinde bir görüntü elde edilecek gibi.

Arka tasarıma gelirsek, bana hafiften bmw modellerini anımsattı. Köşeli, yüksek, dikine inen bir tasarım hakim gibi. Bu kadar köşeli sedan Corolla tasarımını en son ülkemizde üretilen 9. nesil Sedan Corolla’da görmüştüm. Arka camı eski Corolla modellerine nazaran daha ufak. Arka stop grubu yatay yerleştirilmiş. Arka sis farı yanlış görmüyorsam eğer arka tamponun orta üst kısmına konumlandırılmış, bununla muhtemelen sportif bir hava yakalanmaya çalışılmış. Tavan yapısına baktığımız zaman, önden arka tarafa doğru alçalan bir tavan yapısına sahip. Arka camlar bir C-HR kadar ufak değil, bu iyi olmuş bana göre.

Bana göre, yeni Corolla Avensis’in ufaltılmış versiyonu gibi bir şey olacak. Çünkü köşeli hatları, arka tasarımı bana hafiften Avensis’i anımsattı. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi BMW modellerini de andırmıyor değil. Ayrıca bu Corolla’nın BMW ile ortak üretilen bir motorla geleceği biliniyor, bu nedenle BMW modelleriyle benzerlik gösterirse şaşırmayacağım açıkçası. Sonuçta bir BMW parmağı var.

Yeni Corolla ne zaman tanıtılır, ne zaman satışa sunulur bilinmez. Ama şu kesin, 2020 yılından önce ülkemiz yollarında göremeyeceğiz. Toyota, 11. Nesil Corolla’nın başarılı satış rakamlarının ekmeğini daha çok yiyeceğe benziyor. Bu nedenle 12. Nesil Corolla’nın ne zaman piyasaya çıkacağı, tanıtılacağını söylemek güç. Kaldı ki incelediğimiz araç test aracı, tasarımında değişiklikler olma ihtimali çok yüksek. Ama muhtemelen tasvirini ettiğim şekilde olacaktır.

Yorumlar için Buraya tıklayın.

JDM Spirit Turkey’e aittir. İzinsiz ve Kaynak Göstermeden kullanılması yasaktır.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla