Haberler

2017 Honda Clarity Fuel Cell İlk Sürüş

Ekleyen Gültekin Altan
Benzin almak mı? Bir daha düşünün.
Akaryakıt tüketen araçları kullanırken onları söküp perde arkasında ne olduğunu bilmek zor olduğu için sürüş deneyiminde birçok varsayımla hareket ediyoruz. Galonu 2.5 $’dan depoyu doldurabilmeniz için milyarlarca dolar yatırımla kurulan altyapılar ve yakıtları uygun hâle getirmek için gerekli çevresel ve yapısal hamleler birçok insan için hâlâ bir gizem. 2017 Honda Clarity Fuel Cell gibi hidrojen yakıtlı araçları görünce bunlar hakkında kafa yorma ihtiyacı duyabilirsiniz. Sonuç olarak standart bir akaryakıt istasyonunda Clarity Fuel Cell’e yardımcı olan bir şey yok. Kaç araç hakkında bunu söyleyebilirsiniz?
Eğer arkadaşınızın Clarity’sini güç ünitesini sormadan ödünç alırsanız bu hatayı yapmanız son derece olası. Clarity’de sıradan olan bir şeyler var. Nispeten gelecekten gelmiş gibi duran tasarımı %10 oranında kısarsanız yollarda pek dikkat çekmezseniz. Sürücü koltuğundayken çok dikkatli davranmazsanız, farklı hissettirecek bir şey de bulamazsınız. Bunu bir eleştiri olarak algılamayın çünkü Clarity’de – ve genel manada yakıt hücreli araçlarda – asıl ilginç şeyler gözle görülmeyen yerlerde gerçekleşiyor. Hikâyenin aslı araç değil.
ResimResim  Resim
Ne olursa olsun aracı incelemek için buradayız, bu yüzden görülen şeylerle başlayalım. İlk olarak, Honda’nın pazarlama dokümanlarında göreceğiniz üzere, Clarity’nin büyük bir sedan olduğunu belirtelim. Clarity’nin ön bölümü aracın en gelecekçi açısı. Izgarada ön farları birbirine bağlayan, güzel bir krom çıta var. Desteği andıran bu yapıyı ön farların altında uzanan ince LED şeritlerde de görüyoruz. Neden geniş olduğunu birazdan açıklayacağımız kaput, aracın geri kalanıyla oransal olarak iyi bir uyum içerisinde. Clarity büyük, fakat absürt değil. Bu, ekonomik bir elektrikli araçtan ziyade 5 kişiye yeterli alan sunan bir sedan. Sıradan olduğunu söylemiştim, değil mi? Genel manada Clarity’nin tasarımı, biraz garip olsa da iyi. Clarity modellerinin tamamının aşağı yukarı benzer görünmesini bekliyoruz. Honda’yı kaputun altında ne olursa olsun çalışacak bir tasarım yakaladığı için tebrik ediyorum.
Hazır konusu gelmişken güç ünitesi seçeneklerine açıklık kavuşturalım. Honda, Clarity yelpazesiyle diğer otomobil üreticilerinin denemeye bile kalkışmadığı bir şey yapıyor. Bazı modellerde birçok güç ünitesi tipi görebiliyoruz. Örneğin Ford Focus, elektrikli ve içten yanmalı versiyonlara sahip. Hyundai Tucson aradığınızda fosil yakıt tüketen veya yakıt hücrelerinden beslenen versiyonlar bulabiliyorsunuz. Hyundai Ioniq ise hibrit, plug-in hibrit ve EV olarak satın alınabiliyor. Fakat Honda modeli hem tamamen elektrikli, hem plug-in hibrit, hem de hidrojen yakıt hücreli olarak satıyor. Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece hidrojenli versiyon var, diğerleri sene içerisinde gelecek.

Clarity’de – ve genel manada yakıt hücreli araçlarda – asıl ilginç şeyler gözle görülmeyen yerlerde gerçekleşiyor. Hikâyenin aslı araç değil.

Clarity’nin iç mekanı, ön ve arka bölümde okyanus gibi geniş alan sunuyor. Vites kolunun altında bir iPad veya geniş bir el çantası yerleştirilebilecek bir alan var. Gösterge panelinin ön camın tabanıyla birleşen üst kısmı sanki kilometrelerce uzakmış gibi. Köşeli ve biraz da robotik çizgilerle dolu gösterge paneli zarif hissettiriyor. Tabii merkezin ortasında yer alan parmak boyutundaki dairsel hava kanalı hariç. Dürüst olmak gerekirse hem kendim, hem de yanımdaki arkadaşım bunun ne işe yaradığını öğrenmek için parmaklarımızı oraya soktuk. İlginç bir detay. Clarity’nin zarif bir Acura olmasının önüne geçen bir detay. Düğmeli vites değiştirme aparatı doğrudan MDX’ten taşınmış.
3 metre küplük yolcu kabininin yaklaşık %80’lik kısmı geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan Ultrasüet gibi çevreci materyallerle kaplı. Koltuklardaysa bitki temelli kumaş var. Her şey doğru hissettiriyor. Çevrecilik konusunu çok abartmayan iyi ve normal bir sedan diyebiliriz. Daha doğrusu sıradan.

ResimResimResim
Arka koltukların gerisine yerleştirilen silindirik hidrojen tankları bagaj hacminden biraz çalmış. Honda, aracın hidrojenli olduğunu gösteren detayları gizlemek için daha küçük olan H2 tankını arka koltuğun altına konumlamış. Yakıt hücresi demetini küçültmek için yapılan büyük çalışmalar sonucunda bu grup kaputun altına yerleştirilebilmiş. Honda’nın FCX Clarity’sinde yakıt hücresi demeti yolcu ve sürücü koltuğu altına koyulmuştu. Clarity her manada giderek normalleşiyor.
Aracın verimliliği konusu biraz kafa karıştırıcı zira 100 km’de tüketilen litre cinsinden yakıtı kilometre başına kilogram cinsinden hidrojene dönüştürmek biraz zor. Neyse ki EPA bu hesabı yapmış ve Clarity’nin hidrojen tüketiminin l / 100 km eşleniklerini sırasıyla 3.4/3.5/3.45 olarak açıkladı (şehir içi/şehir dışı/karma). Elektrikli araçlar jargonunda bu rakamlar 590 km’ye tekabül ediyor.

Honda’nın yeni kozu Clarity sürüş, görünüm ve yakıt ikmali konusunda bugünün araçlarından farksız. Gelecek bu olabilir.

Şimdi de Clarity’nin en önemli özelliğine gelelim. Sürüş diğer elektrikli araçlardaki gibi, ivmelenme sağlam ve doğrusal. Sokaklarda sessiz giden araç spor modunda bile heyecan vermiyor. Rakibi Toyota Mirai, güç modundayken biraz daha canlı. Toyota’nın aracı biraz daha hafif – Mirai 1,849 kg, Clarity 1,875 kg. Belki de Mirai’nin 114 kW’lık katı polimet elektrolit yakıt hücresi demeti ve 113 kW’lık (151 bg) elektrikli motoru bu nedenle Clarity’nin 103 kW’lık proton değişim elemanlı yakıt hücresi demeti ve 130 kW’lık (174 bg) motorundan daha çok keyif veriyordur.
Rakamlar ne olursa olsun, hidrojenli sedanların şimdiki sedanlarını sadece performans ile değerlendirmemek lazım. Clarity, sürüş esnasında güçlü ve kendinden emin hissettiriyor. Yine de sürüşün genel karakteri heyecandan uzak. Aslında büyük bir sedandan bekleyeceğiniz gibi gidiyor – Clarity sadece daha sessiz ve pürüzsüz. Bu oldukça normal çünkü araca dair her şey ortalama bir sedandan çok farklı. Yine de Honda, her şeyi olabildiğince sıradan tutmaya çalışmış ve burada iyi bir iş çıkarmış. Araçta LaneWatch, Apple CarPlay veya Android Auto uyumu gibi özelliklerin tamamı ve bir dizi güvenlik sistemi bulunuyor. Bunlar da Clarity’nin diğer Honda modelleri gibi hissettirmesini sağlıyor.
ResimResimResimResim
Eğer bir Clarity Fuel Cell almayı düşünüyorsanız, 58,490 $’lık fiyatı görmezden gelebilirsiniz. Çünkü Honda, aracı sadece Kaliforniya’da seçtiği 12 bayide kiralama yoluyla sunuyor. Clarity’nin 3 yıllık süreçte aylık kira bedeli 369 $, imza esnasındaysa 2,868 $ ödüyorsunuz. Clarity’yle yakıt almak da oldukça farklı zira marka 15,000 $ değerinde hidrojeni de kira kontratına dâhil etmiş. Tabii ki hirdojenin kilogramının 15 $ fiyata sahip olması ve Kaliforniya’da sadece 20 küsür hidrojen istasyonunun olması, Clarity’yle yaşamı biraz zorlaştırıyor. Sonuçta yarının aracını bugün kullanıyorsunuz, bu göze alınması gereken bir dezavantaj.
Honda’nın üzerinde çalıştığı şey araç değil, geleceğin kendisi. Japon üretici, hidrojen güç ünitelerinin gelişiminde rakipleriyle birlikte çalışıyor. Honda, hidrojen ikmal firmasına 13.8 milyon $ finans sağlamış. Şu anda otomotiv dünyasını domine eden içten yanmalı motorları yenmek istiyorsanız bu şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Honda, gelecekte ne isteyeceğimizi tahmin ederek hareket ediyor. Honda’nın yeni kozu Clarity sürüş, görünüm ve yakıt ikmali konusunda bugünün araçlarından farksız. Gelecek bu olabilir. Bunu bir düşünün.

Fotoğraflar: Honda

2017 HONDA CLARITY FUEL CELL
Akü/Batarya 346 Volt, Lityum İyon
Motor Gücü AC Sürekli Manyetik Senkron Elektrik Motoru
Motor Gücü 174 Beygir / 300 Newton-Metre
Şanzıman Tek Kademeli Otomatik
Yakıt Tüketimi Şehir içi 3.4 / Şehirler arası 3.5 / Karma 3.45 (l / 100 km eşleniği)
Çekiş Tipi Önden Çekiş
Ağırlık 1,875 Kilogram
Koltuk Kapasitesi 5
Bagaj Hacmi 335 Litre
Baz Fiyat 212,242 TL (A.B.D. Fiyatı)

http://tr.motor1.com/reviews/139702/201 … ilk-surus/

Editör Hakkında

Gültekin Altan

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla