Testler

Test || 1994 Mitsubishi Pajero 2.8 TD

Yıllara meydan okuyan arazi aracı olan Mitsubishi Pajero ile beraberiz. Kullandığımız ikinci jenerasyon Mitsubishi Pajero hakkında herşeyi yazımızda ve videomuzda bulabilirsiniz.
Tasarım:
Aracın genel tasarımı tamamıyle arazi kabiliyeti olarak üretildiğini gözler önüne seriyor. Araca özel büyük M/S lastikler, yerden yüksek yapısı ve köşeli oluşuyla arazide engel tanımaz bir şekilde duran araca ekstra olarak motorun su içerisinde hava almasını da sağlayan snorkel de eklenmiş durumda.
Motor performans:
Araçta 2.8lt’lik Turbo Dizel Intercooler’lı bir ünite görev yapmaktadır. 125HP güç 292Nm torka sahip olan motor manuel şanzıman ile arazi şartlarında sorunsuz bir biçimde devam etmektedir. 0-100 hızlanması 17.3sn olan aracın yakıt tüketimi ise 12.3lt/100km. Kağıt üstünde gördüğünüz üzere bildiğiniz kamyon gibi olmasından dolayı 0-100 hızlanması kötü fakat torku sayesinde arazi kabiliyeti yüksek olan bir araç ortaya çıkmış durumda. Yakıt tüketimi ise motor teknolojisi ve 2129kg’lık ağırlığa sahip araç için normal sayılabilir. Tabi bu yakıt tüketimi arazide çok daha yüksek değerlere çıkar fakat atı seven yemine katlanır değil mi? 🙂 Tahrik’in 4 tekerden iki tekere alınmasıyla asfaltta daha rahat ilerleyen araç yüksek hızlarda rahatsız edici derecede gürültülü gerçi olması da normal 🙂
Donanım, Konfor:
Aracın yerden yüksek olmasından dolayı herhangi bir çukur veya tümsekte yavaşlamanıza bile gerek kalmıyor. sürücü ve ön yolcu koltuğunun kendinden yaylı olmasıyla arazide gayet konforlu yolculuk yapabiliyorsunuz. Donanım olarak zamanla çalışmayan pusula ve altimetre dışında ESP, tek havayastığı, elektrikli cam ve aynalar ile zamanının ötesinde bir donanıma sahip bir araç. Amortisör sistemi ise sertleştirilip yumuşatılabilmesi ve Superselect şanzıman ile durmadan tahrik değiştirebilmek ise aracın arazi kabiliyetleri üst noktaya çıkarmaktadır.
Sonuç:
Pajero yılların vermiş olduğu yorgunluğa rağmen arazide canavar gibi gidebilen güzel bir arazi aracı olup eski bile olsa arazide geçemeyeceği parkur olmayan bir araç. Arazi kabiliyeti bakımında üst sıralarda olması ve Dakar şampıyonluklarını boşuna almamış.
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla