Teknik Makaleler

Rev Hang Devirin bir süre takılı kalması nedir? – Güncellendi

Debriyaja tamamen bastığınızda debriyajdaki eylemsizlik momentine bağlı olarak ve gaza basmamaya bağlı olarak devir düşer, vites değişimine bağlı olarak debriyajı bırakıldığında ise hıza bağlı olarak devir sabitlenmesi yaşanır. Fakat yeni nesil araçlarda Rev hang yani devir sabit kalması (tam Türkçe karşılığı olmadığından rev hang olarak yazı devam ettirilecektir) yaşanır ve yavaşça  düşme sağlanır. Bu düşme aracın sürtünmesine bağlı olarak hızlı veya yavaş gerçekleşir. Hatta biraz daha yüksek devirlerde devir küçük bir yükselme dahi yapar.
Bu durum vites değişimi için çok ideal bir durum değildir. motor hızı bir üst vitese uygun devire gelmemesi halinde baskı ile balata arasında küçük sıyrılmalara da sebebiyet vermektedir.
Hız farklarına bağlı olarak vites değişimlerinde gereksiz yığılmalar, titreşim ve kerkinmelere sebebiyet verebilmektedir. Hızlı ve pürüzsüz vites değişimi yapmayı bu sistemden dolayı düzgün yapamamak ile karşı karşıya gelebilmekteyiz.
Rev hang yapılmasının sebebi ise emisyonlar konusunda daha hassas olan üreticilerden kaynaklı bir durumdur. Normalde vites değişimlerinde hızlı bir devir düşüşü sağlanır fakat ECU programlamayla emisyonlarda sorun yaşamamak adına üreticiler boğaz kelebeğinin açısını bir süre açık bırakarak düzgün yanmayı sağlamak ve zararlı NOx gazlarını azaltmayı hedeflemektedirler.
Bu strateji ile ani devir düşümlerine bağlı yağın buharlaşması ve zararlı gazların önlenmektedir. Yağın buharlaşması ise emisyon sırasında egzostan çıkan gazların değişmesine sebebiyet vermektedir.
Tabiki rev hang sorununu üretici yazılımına müdahale ederek değiştirmek ve doğayı düşünmeyip daha iyi vites değişiminde kullanmak üzere de kullanabilirsiniz. 🙂
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla