Haberler

İstanbulpark F1’e geri dönüyor!

Ekleyen Mesut Taşdemir

Intercity İstanbul Park pistinin işletmecisi Vural Ak, Chase Carey, Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinin ardından müjdeyi açıkladı: Türkiye GP 2018’de F1 takvimine dönüyor!

Bugünkü sürpriz toplantı Formula 1 gündemine bomba gibi düşmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Formula 1’in yeni Direktörü Chase Carey’i misafir etmişti. Toplantıda aynı zamanda TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı, Intercity İstanbul Park işletmecisi Vural Ak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldılar.

 

Toplantının ardından herhangi bir açıklama gelmemişti ancak bugün Otomotiv Gazetecileri Derneği toplantısında konuşan Vural Ak, Formula 1’in Türkiye’ye dönmesi yönünde anlaştıklarını açıkladı.

Ak “Sabah Ankara’da Cumhurbaşkanımızla, akşam İstanbul’da Başbakanımızla Formula 1’in yeni sahibi Liberty Media yetkilisi Chase Carey ile toplantılar yaptık. Kendisini daha önce yurt dışında ziyaret edip Türkiye’ye çağırmıştım.” şeklinde konuştu.

“Sayın Cumhurbaşkanı himayesinde, inşallah İstanbul Park Formula 1’i misafir edecek. Bugün sabahtan beri çok yoğun toplantılar geçti. Henüz imza atılmadı. Dolayısıyla yaptık, geldi gibi şeyler söylemiyorum ama bir imza kaldı sadece. İnşallah memleket olarak tekrar, Formula 1’i İstanbul’da misafir edebiliriz.” dedi.

Formula 1 Türkiye’de ilk olarak 2005 yılında gerçekleştirildikten sonra 7 sene boyunca Türkiye GP takvimde kalmıştı. 2011’de Bernie Ecclestone ile yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamamasının ardından Türkiye GP, F1 takviminden düşmüştü.

İstanbul Park pistinin işletmeciliğini üstlenen Vural Ak, sonraki senelerde bir çok kez F1’in döneceğini açıklasa da devlet yetkililerinden destek alamayınca bunu başaramadı. Ancak Ecclestone’nın gitmesinin ardından yetkililer de bu konuya sıcak bakıyor gibi görünüyor.

Umarız, bu sefer hayaller gerçeğe dönüşür.

 

 

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla