Haberler

Emsal Karar || İkinci el otomobil satışında “ayıplı mala” ilk ceza

Ekleyen Kaan Bozkurt

“Bakımları yapılmıştır” ilan bilgisi üzerine satın aldığı araç 4 gün sonra yolda kalan tüketici, satıcıya dava açıp araç bedeli, tamir ve dava masraflarını faiziyle geri aldı. İkinci el araç satışında ilk defa alınan ayıplı mal kararı ise emsal olacak.

Bir tüketici, malum 2.el alışveriş sitesi olan www.sahibinden.com’da yer alan bir aracı ilandaki açıklamalara ve ekspertiz raporuna güvenerek 27.518 TL’ye galericiden aracı satın aldı.  Ancak aracı satın aldıktan 4 gün sonra, seyir halindeyken motor arızasın sebebiyle yolda kaldı.

Tüketici, galeri ve ekspertiz aleyhine tüketici mahkemesine dava açarak aracın bedeli ile 10 bin TL’lik manevi tazminat istedi. Mahkeme, araç bedelinin vatandaşa geri ödenmesine, ancak manevi tazminat talebinin reddine karar verdi. Karar taraflarca temyiz edilince, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nce “gizli ayıp” bulunan aracın kullanılmasının mümkün olmadığının belgelerle sabit olduğuna ve aracın motor arızası bulunduğuna dikkat çekerek tüketicinin servis masrafı olan 1917 TL’nin de davacıya iade edilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay, araç bedelinin yasal faiziyle birlikte bin 350 TL’lik avukatlık parasının davacıya ödenmesine, 3 bin TL’yi bulan mahkeme harçlarının da davalılardan tahsil edilmesine hükmetti.


EMSAL KARAR DAVALARA ÖRNEK OLACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, ikinci el araç satışında ilk defa böyle bir karar alındığını belirterek bu kararın tüm tüketiciler için büyük önem taşıdığını kaydetti. Yetkililer, kararın emsal niteliğinde olduğunu, bundan sonraki benzer olaylar için örnek gösterileceğini ifade etti.

2.el araç alım satımında çok yaşanan bu gizli ayıplı satışlar konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Kaynak: Habertürk Gazetesi’nden Deniz Çiçek’in bir haberi

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla