Testler

Test || 2013 Subaru Outback 2.0TD Limited

Subaru’nun vazgeçmediği geometriye sahip olan motoru ile görev yapan 2013 model Subaru Outback 2.0TD Boxer Diesel ile beraberiz. D segmentinde yerden yüksek Legacy’nin temelleri üzerinden ilk çıkan araç zaman ilerledikçe Legacy’den ayrılmaya başladı.
Tasarım:
Aracın tasarımı itibariyle yerden yüksek bir station izlenimi veren bir araç uzun burun ve uzun bir araç olmasıyla ben buradayım dermiş gibi. Binek lastikleri ile şehirli hayatı seçen bir arazi aracı kıvamında Outback.
Motor performans:
Araçta 2.0 turbo dizel Boxer ünite bizi karşılarken motor 150HP güç 350Nm tork’a sahip. Güç aktarımı sürekli dört çeker olarak Lineartronic CVT şanzıman ile aktarılmakta olup 0-100 hızlanması CVT’ye rağmen 9,7sn ile sonlanıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 6,3lt/100km olarak belirtilirken normal kullanımla bu değerlere yakın değerler tutturulabilmektedir. Test sırasında hızlanma konusunda nazlı davranmayan araçta CVT normal vites atımı gibi kademeli vites geçişi yaparak tekdüzelikten bizi kurtarmış.
Donanım, Konfor:
Araçta bolca deriye yer verilirken, koltuk ısıtma çift bölgeli klima, arka görüş kamerasına, elektrikli katlanan aynalara yer verilmiş. Araçtaki yerden yüksek olması lastiklerin etlerinin kalın olması ve amortisörün nispeten yumuşak olmasına bağlı olarak konfor anlamında bir eksiklik hissedilmezken kokpitte genellikle sert plastik kullanımı gözden kaçmıyor. Sert plastik ise trim sesi olarak geri dönmemiş ve rüzgar ve yol sesi konusunda japon standartlarından iyi bir sessizlik sizi karşılıyor. Aracın eksileri olarak otomatik kararan ayna olmaması, ön park sensörü olmaması ve ses sisteminin ekranının biraz küçük olması sayılabilir. 
Sonuç:
Subaru Outback c segmenti sedanların fiyatlarına çok da eski olmayacak bir model yılında alınabilecek devasa bir D segmenti SUV olarak alternatifler arasına girebilir. Sürekli dört çeker olması ve Boxer dizelin araç için tam uyumlu olması kozunu elinde tutmasına yardımcı oluyor.
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla