Haberler

BBR GTI, ND Mazda MX-5 için 0-100’ü 5sn yapan turbo kit hazırladı!

Ekleyen Kaan Bozkurt

İngilteredeki ünlü modifiye firması BBR GTI’in ND kasa MX-5 için hazırladığı turbo kit, bu güzel roadsterin 2lt motorundan sağlıklı bir şekilde 245beygir elde etmenizi sağlıyor.

3 yıllık arge çalışmasının ardından işte karşınızda turbo MX-5 ve kulağa hoş geliyor. Bu kitin ‘Stage I’ versiyonunda twin-scroll turbocharger, yeni egzoz manifoldu ve iniş borusu(downpipe)(kat iptali), intercooler ve modifiye edilmiş ECU vardır, bunların dışında ufak tefek parçalarda da değişiklik olmuş tabiki. Bütün bunlar biraraya gelince 2.0-litre SkyActiv atmosferik ünite 160 beygirden 245 beygire yükseliyor. Bu arada tork 320nm olmuş. :-*

BBR GTI, Mazda MX-5’in 0-100km/sa süresini 5saniye yapıp son hızı elektronik olarak 250km/sa ile sınırlamış. Firmanın montaj dahil turbo kiti için istediği fiyat 30bin TL (4995 £) + vergilerdir. Bu kiti alacaksanız biraz yol tutuşunda iyileştirmeler fena olmayacaktır, amortisör ve frenlere modifiyeler yapılabilir.

BBR GTI yetkilileri skyactiv motorun yüksek sıkıştırması sebebiyle supercharger yerine turbocharger kullandıkları söylemektedir.

Türkiyede böyle bir mazdaya sahip olmak isterseniz önce 177,123TL’lik anahtar teslim fiyatını ödeyip ardından BBR GTI’ın DIY turbo kitini İngiltereden yaklaşık 20bin TL(4395 £)+ kargo +%25 gümrük vergisi ödeyerek getirmeniz gerekmektedir.  Ayrıca kitin montajı da yapılacağı için işçilik ücreti de olacaktır. Ona da 3-5bin TL gitse 245beygirlik bir Mazda MX-5 sahibi olmak için 200bin TL’yi gözden çıkarmanız lazım.

Şöyle bütün kit içeriğini görebilirsiniz :)

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Mazda MX-5’iniz olsa bu kiti taktırmayı düşünür müydünüz? Yorumlar için buraya tıklayınız

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla