Testler

Test || 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 Intense CVT

Mitsubishi’nin ikonik araçlarından ve 10. jenerasyonu ile final yapacağını öğrendiğimiz Lancer’ın amiral gemisi 1.8 intense ile beraberiz.
Tasarım
Yıllar geçsede bu tasarım eskimeyecek anlaşılan. 10. jenerasyon Lancer ile EVO’ya en yakın kasa Lancer üretimini gerçekleştiren Mitsubishi mühendislerinin köpekbalığını andıran küçük burunlu uzun bir sport sedan olarak ürettiği Lancer 2009’dan beri Türkiye’de ithal ediliyor ve yüzü her zaman güzel ve hiç eskimedi. Uzun bir kaput bıyık gibi duran ızgara ve köpek balığı gibi duran farlar ile bir bütünlük oluşturan araçta arkaya geçildiğinde Alfa Romeo 159 esintileri hissedilıyor. Bir önceki kasa Galant gibi olan az biraz da Volvo s40’a benziyor oluşu kendi DNA’sı değilmiş gibi gözüksede safkan bir Japondan bahsediyoruz.
Motor Performans
Araçta 1.8lt’lik atmosferik ünite ile 143Hp güç 178Nm tork bulunmakta. Araçta Invecs III ecu’ya sahip CVT şanzıman görev alırken şanzımanın performanstan çaldığı bariz belli oluyor. 0-100km hızlanması 11.5sn’de yapan aracın 1290kg ağırlığa sahip bir aracın neden daha iyi hızlanamadığını şanzımandan yana güç kaybı olduğu bariz bell ediyor. Magnezyum kulakçıklarla sanal vites oranları arasında geçiş yaparak bir nebze olsun sportiflik katılan araçta asıl sportiflik viraja geldiğinde değişim gösteriyor. Standart olarak sunulan ön kule gergisi ile virajlarda lastiklerde yerden kesilme minimuma indirildiğinden yüksek devir düşük vitesle virajlara girildiğinde sanki rayda gidercesine yoluna devam ediyor. Testimiz sırasında sağan yağan yağmura rağmen hiç tedirginlik yaratmadı. Ortalama yakıt tüketimi 8.5lt/100km olarak ölçülmektedir.
Donanım Konfor
Araçta donanım bakımından normal Lancer’lar arasında en üstün küçük bir kaç değişiklikle en altı diyebiliriz. Standartta invite Lancer’dan farklı olarak kule gergisi, cruise control, 8 hoparlörlü rockford fosgate ses sistemi, arka park sensörü, bluetooth ve orta konsolun kapaklı gözlerle ve daha farklı çıtalarla bezendiğini görüyoruz. Invite Lancer’dan farklı olarak 4 camın hepsinin tek dokunuşla açılır kapanır olmasından farklı olarak gözümüze çok farklı bir araç olarak gözükmeyen araçta dış kısımdaki 18″ jantlar ve ön taraftaki flaplar ile farklılaşırken araçta yolda giderken hem motor bölümünün daha dolu olmasından hemde kullanılan yalıtımın daha yüksek olmasına bağlı olarak daha sessiz bir iç mekan sizi bekliyor. Yol konforu bakımından ise 18″ jantların konforu biraz törpülediği yadsınamaz.
Sonuç
Yıllar geçtikçe şarap gibi değerlenen Mitsubishi’nin son kasası olan Lancer’ın 1.8’i ile 0-100 olarak çok bir şey vaat etmesede sessiz ve konforlu iç mekanı, farklı donanımları ve göreni tekrar baktıran görünüşü ile ilerleyen zamanlarda altın gibi değerleneceği aşikar.
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla