Pist Günlükleri

İstanbul Park Günlükleri – 01

Ekleyen Vedat Özgürel
Merhaba arkadaşlar,
Yönetim olarak güçlerimizi birleştirip bir şeyler yapalım dedik ve elimizdeki imkanlarla İstanbul Park’a nasıl gireriz ne yaparız diye düşünceler sardı 4 bir tarafımızı.Öncelikli olarak İstanbul Park nedir ne değildir ondan kısaca bahsedelim:

“İstanbul Park Pisti İstanbul’da dünya standartlarındaki yarış pistidir. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmış olan pist, toplam 2 milyon 215 bin m²’lik bir alanı kaplıyor.” demiş Vikipedi. İlk başlarda devlet tarafından yapılan pistin işletmesini alan intercity pistin boş ve atıl olmasını önlemek adına çeşitli cup ve pist günleri ile çalışır hale getirdi. Caterham, Megane, Clio Cup gibi müsabakalardan farklı olarak diğer günlerde de farklı organizasyonlar olan bir pist haline geldi.

Rakamlarla:

2.215.000 m² alana kurulmuş dünyanın en iyi F1TM pistlerinden biri
5,3 km uzunluğunda «FIA Grade 1» en üst seviye FIA lisansına sahip Formula 1 pisti (14 Viraj, 40m yükseklik farkı ve saat yönünün tersine işleyen yapısı)
4 km uzunluğunda TOSFED lisanslı kısa versiyon yarış pisti
1,4 km uzunluğunda «FIA Grade 6R» en üst seviye FIA lisanslı Rallycross pisti
3 km Baja-Off-Road Rally etabı
5,5 km uzunluğunda çevre yolu
600.000 m² alana kurulmuş Teknik ve Safari Off-Road parkuru
90.000 m² alana kurulu Avrupa’nın ve Türkiye’nin en kapsamlı Güvenli Sürüş Akademisi
5.000 m² alana kurulmuş Güvenli Sürüş Akademisi binası (20 kişiden 550 kişiye kadar değişen 12 adet sınıf ve toplantı salonları, 400 m² fuaye alanı)
30.000 m² ve 15.000 m² asfalt zemine sahip I. ve II. Vending Alanları
50.000 m² rekreasyon, etkinlik, piknik alanı
125.000 kişilik seyirci kapasitesi
3.000 m² alana sahip VIP & Protokol ağırlamaları ve toplantılar için kullanılan «A Kule»
1 x 900 m² alana sahip özel dekore edilmiş VIP Porsche Locası
1 x 900 m² alana sahip özel dekore edilmiş VIP Mercedes AMG Locası
5 x 900 m² + 2 x 300 m² alana sahip VIP ağırlama, toplantı, lansman gibi her türlü amaca hizmet edebilecek localar
30 x 150 m² alana sahip pit garajları
450 m² spor merkezi
100.000 m² İPOP 2.El Açık Oto Pazarı
40.000 m² Intercity 2.El Araç Merkezi

olan bir işletme halini aldı.

Pist günleri olarak iki farklı kategori var. ilki 4 saat boyunca sürekli pisti kullanabileceğiniz Open Pit ikincisi ise 20 dakikalık kullanım sunan bizim de gireceğimiz pist günleri şeklinde. Pist konusundaki bilgilere http://intercitypark.com/ adresinde görebilirsiniz.

Giriş şeklimize gelirsek elimizdeki araçlardan bir voltran oluşturalım diyoruz. ilerleyen zamanlarda gelişmelerini de izleyeceğiniz araç tahmin edebilecğeiniz üzere benim düldülüm Mitsubishi Lancer 1.6 invite aracım olacak. Önden çekişli 117Hp motoru bulunan araca bir kaç küçük eklentiler ile yola tutunur hale getirip neler yapabileceğimizi ve yaşadıklarımızı adım adım göstereceğiz. Umarım güzel olacak herşey.

İzlemede kalın. ;)

Sizlere Carisma GDI ile neler yapılabildiğini göstereyim:

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla