Haberler

Pirelli’nin Bakü Lastik Stratejisi

Ekleyen Vedat Özgürel
Resim
Milano – Formula 1 takvimine en son eklenen Bakü, takımların en az bilgi sahibi olduğu parkur zira bu sokak pistinde şimdiye dek bir kez geçen yıl yarıştılar. O zamandan beri teknik yönetmeliklerin ve lastik özelliklerinin değişmesi nedeniyle, yeni bir sayfa açılıyor. Yılın en hızlı ve en uzun sokak pisti için P Zero Beyaz Orta, P Zero Sarı Yumuşak ve P Zero Kırmızı Süper Yumuşak lastikler önerildi. Bu üçlü kombinasyon bu yıl en son Bahreyn’de (ve geçen sene yine Bakü’de) kullanıldı.ÖNERİLEN ÜÇ HAMUR SERTLİĞİResim

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

• 6,003 kilometrelik (2,2 km uzunluğunda bir düz yol dahil) Bakü pisti, 20 virajıyla Spa’dan sonra yılın en uzun pisti olma niteliğini taşıyor.
• ‘Rüzgarlı şehir” olarak bilinen Bakü’nün rüzgarları, araç konfigürasyonunu belirlemeyi zorlaştırıyor.
• Pistin başlangıcı, şehrin yokuşlu tarihi bölgesinde olması nedeniyle oldukça dar ve arabalar bu sene 20 cm daha geniş.
• Düz yolda maksimum hızların saatte 360 kilometreyi aşması bekleniyor; 2016’da 378 km/s kaydedilmişti.
• Pistin bir bölümü yeni asfaltlandığı için takımlar yol tutuşunu serbest denemelerde keşfedecek.
• Geçen yılın kazanan stratejisi tek pit stop olmuştu; 2017’de de aynı durum söz konusu olabilir.

MARIO ISOLA – PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Monako ve Montreal’in ardından sabit olmayan, düşük tutuşlu üçüncü pist Bakü ama çok farklı bir karakteri var. Turlar çok daha hızlı ve lastiklerden daha çok enerji geçiyor, ve pist sıcaklıkları, geçen seneki gibi çok yüksek olabilir. Bu nedenlerle, 2016’da çok iyi performans gösteren orta sertlikte lastikler seçtik. Tahminlerin aksine hiç güvenlik aracının girmemesi o zaman bir sürpriz olmuştu. Dolayısıyla yarış stratejisini belirlerken bu faktör dikkate alınabilir. Yavaş alınan virajlar ve uzun düzlükler olduğu düşünüldüğünde, doğru dengeyi bulmak, özellikle de bastırma kuvveti (downforce) açısından oldukça zor olabilir.”

YENİLİKLER   
• Bakü sokak pisti, geçen yılki ilk yarışa göre düzen açısından büyük ölçüde aynı kalmakla birlikte beş altı virajdaki ve özellikle 15. Dönüşteki güvenlik bariyerleri değiştirildi.
• Lewis Hamilton eğer Bakü’deki sıralamalarda birinciliği alırsa, Ayrton Senna’nın 65 “pole pozisyonu” rekorunu kıracak ve Michael Schumacher’in 68 “pole pozisyonu” ile elinde tuttuğu tüm zamanların rekorunu kırmaya çok yaklaşacak.
• Tur rekorunun bu yıl kırılma olasılığı çok yüksek. Bakü’deki en hızlı turlar, sıralamalarda 1m42.758s ve yarışta 1m46.485s oldu.

BAKÜ MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (SLICKS)

Resim

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla