Teknik Makaleler

Lastikte her şey diş derinliği midir?

Ekleyen İlke BAYDUR

Gerek televizyonlardaki otomobil programlarında, gerekse de internetteki çeşitli mecralarda bu konunun başlığına yazdığım soruyu duymuşsunuz, okumuşsunuzdur. Lastikte diş derinliği her şey midir? Diş derinliği olsun da lastik isterse sertleşsin, çatlasın, patlasın fark etmez mi? İşte bu sorunun cevabını irdeleyeceğim, irdeleyeceğiz. Yorumlarınızla katkıda bulunmanızı rica ederim.

 

Aracımda 1 takım Bridgestone Turanza t001 Lastikler mevcut. Ön lastiklerim 2015 36. hafta, arka lastiklerim 2013 12. hafta üretimi. Diş derinliklerine baktığım zaman, ön lastiklerin 10 mm üzerinden 7.5 mm, arka lastiklerim ise 5 ila 5.5 mm civarında çıkıyor. Öncelikle şunu söylemeliyim, lastikleriniz 3 mm ve altına geldiği zaman kesinlikle değiştirmenizi tavsiye ediyorum. Bu sınır kışlık lastiklerde 4 mm’dir. Yasal sınır ise yanlış hatırlamıyorsam 1.5 mm idi. 1.5 mm ve altı kabak olarak tabir ettiğimiz aşınmış lastiktir. Bu lastiklerde yol tutuşu, frenleme sıfırdır ve can güvenliğinizi ciddi derecede tehlikelere sokmaktadır.

 

Lastiklerimden devam edeyim, ön lastiklerim diş derinliği olarak ve üretim yılı olarak arka lastiklerimden iyi. Arka lastiklerimin de diş derinliği kötü sayılmaz aslında, hem 1.5 hem de 3 mm sınırının üzerinde. Ama…

 

Ama, lastikler sertleşmiş. Sertleşmekle birliklte, yanağın üst kısımlarında, dişlerin yanlarında kılcal çatlaklar meydana çıkmış. Bişey olmaz diyebilirsiniz ama, yol tutuşunda ve frenlemede bir sıkıntı olduğu zaman vay bee bişey olmuş demek ki diyeceksiniz. Aracım, geçen sene hiç yapmadığı şeyleri yapmaya başladı. Mesela virajlara birazcık hızlı girsem eskiden yapmadığı şey olan kıç atma sorunu ortaya çıkıyor. Ani frende arkası savruluyor. Bu dediklerimi eskiden hiç yapmazdı. Lastikler sertleşti, eksimeye başladı ve bu sorunlar çıktı ortaya. Eğer ön lastiklerim kötü olsaydı muhtemelen abs sık sık devreye girecekti ve aracım önden kayacaktı.

 

Dün hankook ventus prime 3 aldım 2 adet. arka eski lastiklerimi atacağım, öndeki sağlam lastikleri arkaya takıp yeni aldığım hankook’ları öne taktıracağım. Belli ki sert lastik, ne kadar diş derinliği olursa olsun tehlikeli bir şeymiş. Bu nedenle ben diş derinliği her şey değildir diyor, üretim tarihi ve kauçukta sertleşme daha da önemlidir diyorum.

 

Peki sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 

Ön lastiklerim: 

 

Arka Lastiklerim:

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla